Hazine ve Maliye Bakanlığı KDV oranlarının arttırılacağı iddialarını yalanladı!

Gün içinde mevcut KDV rakamları ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı iddialarının ardından Bakanlık tarafından bir açıklama yayınlandı. Söz konusu açıklamada bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı KDV oranlarının arttırılacağı iddialarını yalanladı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı farklı mecralarda dile getirilen KDV oranlarının daha da yukarıya çekileceği söylemleri üzerine resmi yayın organları üzerinden konunun aslını açıkladı. Bakanlık yaptığı açıklamada yakın zamanda bir KDV düzenlemesinin yapıldığını fakat bunun bir fiyat artışı anlamına gelmediğini belirtti.

ORAN ARTTIRILMADI, TEBLİĞ YAPILDI

Söz konusu açıklamada “Fiyatları KDV dahil olarak belirlenen ve ilan edilen lokanta veya kafelerde yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplaması gerekirken, bu hizmet yerine tıpkı bir market gibi et, su, meyve suyu ve benzeri ürünleri tek tek satmış gibi göstererek yüzde 1 oranında KDV hesaplandığı, vatandaştan aldığı yüzde 10 oranındaki KDV tutarını fiş veya faturada yüzde 1 olarak gösterdikleri görüldü” denilerek bu nedenle bir tebliğ düzenlemesinin yapıldığı gerekçeli olarak açıklandı.

Bakanlık fırsatçılık yapanların önüne geçilmesi için yapılan tebliğ işlemi ile KDV artırımının olamayacağını “Tebliğ ile KDV oran artışı yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla tebliğ ile herhangi bir oran artışı yapılmamıştır” diyerek net bir şekilde izah etti.

BAKAN ŞİMŞEK’TE KONUYA KATILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden meseleyi özetleyen bir paylaşımda bulundu. Bakan Şimşek “Yayınladığımız KDV tebliği KDV artışı olarak yorumlanmış. Vergi kayıp ve kaçağına neden olan hatalı uygulamaların önüne geçmek için tebliğ ile sadece açıklama yapılmış olup KDV oranı artırılmamıştır” dedi.

Bakanlık yaptığı basın açıklaması ile KDV konusu kapatmış oldu. Konuya dair olası bir düzenleme hakkında Bakan Şimşek ve Bakanlık gerekli açıklamaları yapıyor.