İnternette Gizli Gezinme Seçeneği Nedir? Nasıl Yapılır?

Hepinizin bildiği gibi birçok internet tarayıcısı internette iz bırakmadan gezinme seçeneğini destekliyor. Yalnız bu seçenek sizi gerçekten gizlemiyor.
İnternette Gizli Gezinme Seçeneği Nedir? Nasıl Yapılır?

Hepinizin bildiği gibi birçok internet tarayıcısı internette iz bırakmadan gezinme seçeneğini destekliyor. Yalnız bu seçenek sizi gerçekten gizlemiyor.

Hesabımıza giriş yaptık. Peki, sizce bizim erişim bilgilerimiz kayıt altına alındı mı? Evet. Hemen sağ üst menüden Ayarlara tıklayın, buradan "Güvenlik Ve Giriş" kısmına gelin. ilgili bölüme geldiğiniz zaman sayfanın orta kısmında “Giriş Yaptığın Yer” seçeneğini görebilirsiniz. Bu bölümü görüntülediğinizde kullandığınız işletim sistemi/cihaz türünden tutun da giriş yaptığınız tarayıcı ve IP adresine kadar bir çok bilgiye ulaşabileceksiniz. Dilerseniz bu kayıtları Tüm Oturumlardan Çıkış Yap" seçeneğine tıklayarak ve işleme onay vererek temizleyebilirsiniz.Çünkü gizli gezinme seçeneği sadece sizin bilgisayarınızda bir iz bırakmayacaktır. Bunun dışında girdiğiniz internet sitelerinde ip adresleriniz görünebilir, bulunduğunuz konum ip adresiniz aracılığıyla tespit edilebilir ve hangi tarayıcı ve hangi işletim sistemini kullanarak giriş yaptığınız tespit edilebilir.

Bunu bir örnekle denemek isterseniz hemen bir internet tarayıcısı açabilirsiniz.. Sonra menü üzerinden yeni gizli sekme seçeneğine tıklayın. Siz bu seçeneğe tıkladığınızda karşımıza gizli gezinme seçeneği hakkında birkaç önemli madde çıkacaktır. Bunları dikkatle okuyarak analiz edin lütfen. Şimdi bu önemli maddeleri okuduktan sonra Facebook hesabımız varsa (çoğu kişinin olduğunu varsayarak anlatıyorum.) açalım. Hesabımıza giriş yaptık. Peki, sizce bizim erişim bilgilerimiz kayıt altına alındı mı? Evet. Hemen sağ üst menüden Ayarlara tıklayın, buradan "Güvenlik Ve Giriş" kısmına gelin. ilgili bölüme geldiğiniz zaman sayfanın orta kısmında “Giriş Yaptığın Yer” seçeneğini görebilirsiniz. Bu bölümü görüntülediğinizde kullandığınız işletim sistemi/cihaz türünden tutun da giriş yaptığınız tarayıcı ve İP adresine kadar bir çok bilgiye ulaşabileceksiniz. Dilerseniz bu kayıtları Tüm Oturumlardan Çıkış Yap" seçeneğine tıklayarak ve işleme onay vererek temizleyebilirsiniz.Bilgilerim Neden Gizlenmiyor? Bu Sistemin Mantığı Nedir?

Bu soruyu doğal olarak sormakta haklısınız. Yazımızın başlangıcında da sizlerle paylaştığımız gibi, gizli gezinme seçeneği, sizin için özel, başkalarının öğrenmek istemediği işlemlerinizde kullanabileceğiniz bir gezinme seçeneğidir. Bu noktada yapacağınız işlemler, sadece gezinme yaptığınız bilgisayarda herhangi bir iz bırakmayacaktır. Gizli gezinme seçeneğine güvenip yasadışı bir işlem yapmak isteyen herhangi bir kişi kendisini açık bir şekilde ele vermiş olacaktır. Çünkü gizli gezinme seçeneği, sadece bilgisayar üzerinde bir kanıt bırakmaz, yalnız ziyaret edilen sitelerin sunucu istatistiklerinde, aynı zamanda kaydı tutulan bilişim verilerinde görüntülenecektir. Bu özelliğe güvenip sonrasında yasadışı bir işlem yapmak isteyen bir kişinin başı haliyle sonrasında fazlasıyla ağrıyacaktır.Bu Özelliği En İyi Nasıl Kullanabilirim?

Bunu bilmeniz sizin için özel olan işlerinizde, yasa dışı olmayan işlemleriniz konusunda yardımcı olacak bir özelliktir. Başkalarının öğrenmesini istemediğiniz bir yazışma kaydı, bir site ismi veya kendinize özel başka bir işlemin siz bilgisayarı bıraktıktan sonra diğer bir kişi tarafından öğrenilemeyecektir. Bu sayede o bilgisayarda iz bırakmamış olacaksınız. Normalde bizim için önemli olan, başkalarının öğrenmesini istemediğimiz özel işlemlerimizde geçmişi temizlemek için uğraşırız. İşte bu sayede işlemleriniz sonrasında vakit kaybı yaşamazsınız. İnternet her geçen gün hızla gelişmekte, yeniliklerine her gün bir yenisini daha eklemektedir.