İstanbullu İzmir'e Kaçıyor

İstanbul'da yaşamın zorlaşması şehirden taşınanların sayısını arttırdı. İzmir'e yönelenlerde artış yaşandı.
İstanbullu İzmir'e Kaçıyor

İstanbul'da yaşamın zorlaşması şehirden taşınanların sayısını arttırdı. İzmir'e yönelenlerde artış yaşandı.

İstanbul'da yaşamın zorlaşması şehirden taşınanların sayısını arttırdı. Standartların daha uygun olduğu İzmir'e yönelenlerde artış yaşandı.

Bilhassa beyaz yakalılar stres yaşamamak ve daha nitelikli bir yaşam amacıyla İzmir'e yöneliyor. Kentte hayat standartlarının yüksekliği ve pahallılık açısından İstanbul'dan daha uygun bulunması nedeniyle İzmir ön plana çıkıyor. İstatistik Kurumu verileri incelendiğinde geçtiğimiz sene 16.000 vatandaş İstanbul'u terk edip İzmir'e yerleşti.

Böylelikle İzmir'e en büyük göç İstanbul'dan geldi. Verileri yorumlayan uzmanlar İstanbul'da trafik problemi , yüksek oranda betonlaştırılması ve azalan sosyal etkileşim nedeniyle İzmir göçünün hızlandığını söylüyor. Uzmanlar araştırma sonuçlarına göre sene içerisinde İstanbul'u terk edip İzmir'deki boş iş pozisyonlarına başvuran 40 yaşın üzerinde yöneticilerin sayısında artış yaşandığını söylüyor.

İstanbullu İzmir'e Kaçıyor

Fırsatları Bekliyorlar


İzmir uzun bir zamandır İstanbul'da yaşayan yöneticiler tarafından tercih edildiğini ya da İzmir'e yerleşmek üzere iş imkanlarının takip edildiğini belirten uzmanlar İstanbul'dan İzmir'e beyin göçünün gerçekleştiğini söylüyorlar.

Görüşülen 10 yönetici adayı arasından 4'ü İzmir'e iş bularak yerleşmek istediğini belirten uzmanlar hayatında bir şekilde İzmir'de bulunmuş olan 40 yaşın üzerindeki yöneticiler tarafından yoğun talep gördüğünü söylüyor. Bu kişilerin kendisi yanında eşinin de özgeçmişiyle işlere başvurarak herhangi birinin işe yerleşmesiyle İzmir'e yerleşmeyi planladığı görülüyor.

İstanbullu İzmir'e KaçıyorŞehirde Hoşgörü Ortamı Hakim


Uzmanlar İzmir'e talebin artmasının nedenlerini şöyle sıralıyor:

'Deniz ve doğa'ya yakında olma isteği, rahat bir yaşam ve hoşgörü ortamının hakim olduğu bir ortamda yaşam isteği, inşası devam etmekte olan İzmir -İstanbul Otoyolu nedeniyle İstanbul'a ulaşımın kolaylaşması. Şehirde çevredeki ilçelerde iş bulmayı kolaylaştıran yatırımlar gerçekleştirilmesi de önemli bir faktör. Bazı büyük şirketler maliyetleri düşürme amaçlı İzmir'e taşındı ya da taşınmayı planlıyor . Ayrıca eğitimin İstanbul ortamındaki gibi karışık olmaması da nedenler arasında.'

İstanbullu İzmir'e Kaçıyor

Zaman paraya oranla daha önem taşıyor


Uzmanlar İzmir'e yerleşmeyi düşünenlere şu önerilerde bulunuyor:

' Konutlar ya da deniz manzarası olan bir daire artık İzmir'de pahalı. Fiyatların yükseleceği öngörülüyor. İzmir'de arkadaşlık gruplarına girmek zor . Bu gruplarda İzmir'i eleştirmemelisiniz . İzmir'de zaman paraya oranla daha önem taşımaktadır. Bu nedenle tamirciler, ustalar , hizmet veren kurumlar sizleri aramayacaktır.'

İstanbullu İzmir'e Kaçıyor