Kimsesiz Gençlere Yeni İş İmkânları

Devlet anne babası olmayan ya da evladına bakacak durumda olmayan ailelerin çocuklarına birçok imkân sağlıyor.
Kimsesiz Gençlere Yeni İş İmkânları

Devlet anne babası olmayan ya da evladına bakacak durumda olmayan ailelerin çocuklarına birçok imkân sağlıyor. Bu anlamda çeşitli yurtlar açılıyor. Devlet kontrolünde olan bu yurtlarda kalan çocukların eğitimleri, barınma ihtiyaçları, giyinme ihtiyaçları gibi birçok ihtiyaçları karşılanıyor.

Devlet halkın da desteği ile bu çocukların eğitimli ve vatana millete bağlı birer birey olması için çalışmalar yürütüyor. İmkân sunulan gençler ise faydalı birer yurttaş olarak çeşitli meslekler edinerek hayata atılabiliyorlar.

Kimsesiz Gençlere Yeni İş İmkânlarıYetiştirme Yurtları

Bu anlamda yetiştirme yurtlarında kalan çocukların birçok ihtiyacı devlet tarafından karşılanıyor. Onlarca olan yurt sayısının daha da artırılması ve sokakta hiçbir çocuğun kalmaması için devlet tüm gücü ile çalışıyor. Her geçen gün şartların daha da iyileştirilmesiyle çocukların gelişimi daha etkili ve güzel gerçekleşiyor. Bu yurtlarda kalan çocukların ziyaret edilmesine de olanak sağlanıyor. Halkımız tarafından bu yerler sürekli olarak ziyaretçi akınına uğruyor.İnsanların Desteği ile İyi Birer Birey Oluyorlar

Devletin katkıları ve bunun yanında birçok insan özel olarak yardımlarda bulunuyor. Bazı insanlar barınma ihtiyaçlarını, bazı insanlar giyinme ihtiyaçlarını ve giderlerini bazı insanlar kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bu sayede bu gençlerin sokakta madde bağımlısı ya da zararlı bir birey olmasının önüne geçiliyor. Bunun yerine çalışkan ve başarılı birer öğrenci olmaları sağlanıyor. Desteklerin esirgenmediği bu öğrencilere, gençlere devletten yeni bir müjde geldi. Yapılan açıklamaya göre iş bulmalarının daha kolay olması için çalışmalar başlatıldı.Nedir Bu Çalışmalar?

Devlet kimsesiz gençler için memurluk imkânı tanıma kararı aldı. Aile Bakanlığı yeni bir torba yasa hazırladı. Bu torba yasa içerisinde kimsesiz gençleri ilgilendiren tasarıların olduğu bildirildi. Meclis’e gönderilen torba yasa içerisinde olan kimsesiz gençlerle alakalı olan içerikten bahsedildi. Devlet koruması altında olan ve yurtlarda büyüyenleri ilgilendiren bu karar ilgi ile karşılandı. Kamu kuruluşlarında aldıkları eğitime göre uygun kadrolara yerleştirilme ve reşit olmaları durumunda 5 yıl içerisinde kamuya başvuru yapma haklarının olduğu bildirildi. Reşit olmaları sebebiyle gençlerin bakım ve korunma hakları sona eriyordu. Bu gençler 5 yıl içinde kamu kurum ve kuruluşlarına başvurarak atanma şansına sahip olabilecekler. Uygulamadan birçok kimsesiz gencin faydalanması bekleniyor. Hayatlarını daha da kolaylaştıracak olan bu uygulama ile daha rahat iş bulmaları ve hayata tutunmalarının sağlanması amaçlanıyor. Önümüzdeki günlerde yeni çalışmalar olabilir. Bu çalışmaların yine gençler için çeşitli avantajlar sağlamayı hedeflediği belirtildi. Bu anlamda gençlerin hayata tutunması ve iyi birer birey olmaları daha kolay bir şekilde gerçekleşiyor.