Kuran Kurslarına Hazine Arazisi Ücretsiz Tahsil Edilecek

Kuran kursları ve dini yurtlara 49 yıllığına bedelsiz arazi tahsis etme kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kuran Kurslarına Hazine Arazisi Ücretsiz Tahsil Edilecek

Kuran kursları ve dini yurtlara 49 yıllığına bedelsiz arazi tahsis etme kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kuran Kursu açmak isteyen kişilere yönelik olarak ücretsiz 49 yıllık arazi tahsisi hakkı sağlayacak olan yasal düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte bundan sonra dini amaçlı olarak açılacak olan pansiyon ve yurtların inşa edilebilmesi için 49 yıllık ücretsiz hazine arazisi düzenlemesi yapılacak. Bedava Hazine arazisi hakkından hükümetin onay vereceği vakıf okulları, yurtlar da yararlanacak.

Daha önce torba yasasıyla Meclis'ten geçirilen Kuran kurslarına bedava hazine arazisi tahsisine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı “Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim Ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelik” isimli düzenleme ile, vergi muafiyeti tanınan vakıflara ait üniversite dahil tüm okul ve yurtlar ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak açılan Kur'an-ı Kerim okumak, anlamını öğrenmek, hafızlık yapmak ve din eğitimi almak isteyen vatandaşlara verilen eğitimler için gereken araziler Hazine tarafından 49 yıllığına bedelsiz olarak temin edilecek.

Hazine arazisi için vergi muafiyeti sağlanan tüm vakıflar başvuruda bulunabilecek. Fakat başvuru yapılan bütün vakıflara değil, Gençlik ve Spor, Maliye ve Milli Eğitim bakanlarının onay verdiği vakıflara ücretsiz arsa tahsisi yapılacak.

Ücretsiz hazine arazisine okul ve yurt yapmak isteyen vakıflar, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın uygun görüşü alınarak denetime girecek. Bu denetimi geçemeyen eğitim kurumları Hazine arazilerinden uzaklaştırılacak.

Burs Kontenjanı Ayırmak Zorunda

Uygulanacak yönetmeliğe göre, ücretsiz Hazine arazisinden yararlanacak olan vakıfların, yapılacak olan binalarda yoksul öğrencilere yüzde 10 bedelsiz, yüzde 10 da yarı ücret indirimli kontenjan ayırma zorunluluğu olacak. Hazine arazisi üzerine yapılan bu kurumlar, yoksul öğrencilerin yararlanacağı bir kurum haline gelecek.

Ticari Amaçlı Tesisler Yapılacak

Hazine arsa ve arazilerinin bedelsiz olarak 49 yıllığına hangi vakıf, kurum ve kurslara tahsis edildiğini kamuoyu bilmeyecek. Hazine arazisi üzerine yurt, okul ya da dini kurs yeri açanlar arazinin yüzde 20'sini ticari amaçlı tesisler yaparak para kazanılabilecek. Buradan elde edilen gelirden Hazine hiçbir pay alamayacak.