Memur, Kardeşine Bakmak İçin Ücretli İzin Alabilir

Memurlar, artık hasta kardeşlerine bakabilmek için ücretli izin alabilecek. Memurların, sağlık raporu göstererek kardeşine bakmak için izin kullanma hakkı vardır. Ama bu raporun usulüne göre alınmış olması gerekir. Devlet Memurları Kanunu’nda kardeşi ağır kaza geçirmiş olanlara ya da kardeşi uzun süre tedavi gerektirecek bir hastalık geçirmiş olanlara 3 ay ücretli izin belirlenmiştir. Bu durumda kardeşin refakat edilmezse sağlık durumunun tehlikeye girecek olması gerekir.
Memur, Kardeşine Bakmak İçin Ücretli İzin Alabilir

Memurlar, artık hasta kardeşlerine bakabilmek için ücretli izin alabilecek.

Memurların, sağlık raporu göstererek kardeşine bakmak için izin kullanma hakkı vardır. Ama bu raporun usulüne göre alınmış olması gerekir. Devlet Memurları Kanunu’nda kardeşi ağır kaza geçirmiş olanlara ya da kardeşi uzun süre tedavi gerektirecek bir hastalık geçirmiş olanlara 3 ay ücretli izin belirlenmiştir. Bu durumda kardeşin refakat edilmezse sağlık durumunun tehlikeye girecek olması gerekir.

Memur, Kardeşine Bakmak İçin Ücretli İzin AlabilirMemurun Hasta Kardeşine Refakat Edebilecek

Memurlar kardeşlerinin ağır kaza geçirmesi durumunda belirtilen şartlara uygun bir şekilde refakat izni alabilecek. Bu şartlardan ilki, kardeşin ağır bir hastalık ya da kaza geçirmesi durumudur. Bu durumda kardeşin kendine bakamayacağı ve refakat gerektiği raporla belirlenecektir. Bu rapor sonrasında memur ilgili kanuna göre kardeşine bakabilmek için 3 ay ücretli izin isteyebilecek. Gerektiğinde bu süreye 3 ay daha eklenebilecektir.

Genel Şartlar: Söz konusu izinden yararlanabilmek için sağlık raporu gerekmektedir. Memurun kardeşinin sağlık raporunu ilgili kuruma vermesi neticesinde bu iznin ona verilmesi zorunlu bir durumdur. Ama raporun usulüne uygun olması şartı aranmaktadır.

Kardeşin tedavisinin evde ya da hastanede sürüyor olması durumu değiştirmez. Her iki durumda da geçerlidir.Refakat İzninde Olay Sınırlaması ve Kardeş Sayısı

Söz konusu sağlık probleminin görüldüğü kardeşlerle ilgili olarak gerektiğinde süre 3 ay daha uzatılabilmektedir. Sağlık problemi olan kardeş sayısı 1 ise bu kardeş için aynı sağlık sorunu ile ilgili talep edilebilecek ve izin verilecek toplam süre 6 aydır.

Memur bu durumda aynı kardeşine başka bir zaman diliminde tekrar refakat izni isteyebilir. Ancak bu sefer raporda belirtilen sağlık sorunu bir öncekinden farklı olmalıdır. Sebepler değiştiği sürece sayısız izin alınabilmektedir.

Memur, Kardeşine Bakmak İçin Ücretli İzin Alabilir

Memur, bütün kardeşleri için sayısız olarak refakat izni alabilir. Bunun için sağlık sorunlarının her seferinden farklı olması gerekir. Aynı şekilde söz konusu raporun usulüne uygun olarak alınmış olması gerekir.