Meteoroloji Son Dakika Uyarısı Yaptı

Meteoroloji 5 il için uyarı yaptı. Meteorolojinin tahminlerine göre kuvvetli yağışların yaşanması beklenirken, Meteoroloji olası sel baskınlarına karşı uyarıda bulundu.
Meteoroloji Son Dakika Uyarısı Yaptı

Meteoroloji 5 il için uyarı yaptı. Meteorolojinin tahminlerine göre kuvvetli yağışların yaşanması beklenirken, Meteoroloji olası sel baskınlarına karşı uyarıda bulundu.

Meteoroloji uyardı, İstanbul, Marmara ve Doğu Karadeniz'i etkisi altına alacak kuvvetli yağışlar geliyor.

Meteorolojiden şiddetli yağış nedeni ile oluşabilecek sel baskınlarına karşı tedbirli olunması için uyarı geldi. İstanbul'u bugün etkisi altına alacak yağmur, birçok kentte de etkisini gösterecek.

Sıcaklıklar 3 ile 5 Derece Azalacak

Meteorolojinin yapmış olduğu tahminlere göre, başta İstanbul olmak üzere bugün birçok bölge güne yağmurla gözlerini açtı. Hava sıcaklıklarının iç ve batı bölgelerde 3 ile 5 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Meteorolojinin yapmış olduğu yağmur uyarısı, İstanbul, Yalova, Kocaeli, Bursa, Karabük çevrelerinde kuvvetli, Sakarya, Bartın, Düzce, Zonguldak çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması tahmin ediliyor.

Meteoroloji yağmurların Çarşamba gününe kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

Hortum ve Dolu Geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yarın hortum ve dolunun da etkili olacağı konusunda uyarı yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu açıklamada; “Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporlarına göre şiddetli yağışlar bugün sabah saatlerden itibaren etkili oldu. Özellikle Anadolu yakası kuzey kıyılarında (Kilyos, Sarıyer, Beykoz ve Şile'nin köyleri) kuvvetli olan gök gürültülü sağanak yağışların ilerleyen saatlerde dinmesi bekleniyor. Akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur geçişleri olacağı tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

Mazgalların Temizlikleri Yapılıyor

Yarın beklenen dolu ve hortum için uyarıda bulunan İBB alt yapı çalışmalarını başlattı.

Yaşanılacak olumsuzluklara karşı İlçe Belediyelerinin bilgilendirdiğini belirterek; “İstanbul il genelinde salı günü ise gök gürültülü sağanak yağmurun yeniden kuvvetlenerek özellikle Anadolu yakasında daha etkili olacağı tahmin ediliyor. Atmosferin üst seviyesinin soğuk, yer seviyesinin (deniz ve kara) sıcak oluşu nedeniyle oluşacak kararsız hava koşulları nedeniyle hortum ile kısa süreli dolu yağışı, şimşek, yıldırım, gök gürültülü kısa süreli kuvvetli yağmur geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

Yağış öncesi çöp, sigara izmariti, poşet gibi çöplerin tıkadığı mazgalların temizlik çalışmaları Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ve İSKİ ekipleri tarafından yapılıyor. Muhtemel yağış ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı İlçe Belediyeleri bilgilendirildi. AKOM, İtfaiye, Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, İSKİ ekipleri hazır bekletiliyor” açıklamasını yaptı.

5 İle Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre yarın sabah saatlerinden itibaren başlayacağı tahmin edilen şiddetli yağışlar için İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Sakarya uyarıldı. Yaşanılması beklenen kuvvetli yağış nedeni ile ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi risklere karşı uyarı yapıldı.