Negatif SEO Nedir?

Aktif olarak çalışan siteye doğal olmayan linklerin oluşturulmasına negatif SEO denir. Bu tarz linkler siteleriniz için ciddi tehdit oluşturur. Google bu tarz doğal olmayan boş linklerin fazlalığını fark ettiği anda sitenizi arama motoru sonuçlarından kalıcı olarak silebilir.
Negatif SEO Nedir?

Aktif olarak çalışan siteye doğal olmayan linklerin oluşturulmasına negatif SEO denir. Bu tarz linkler siteleriniz için ciddi tehdit oluşturur. Google bu tarz doğal olmayan boş linklerin fazlalığını fark ettiği anda sitenizi arama motoru sonuçlarından kalıcı olarak silebilir.

Bu belki sizin sitenizde görülen bir durum olmayabilir ancak önlem almanız gerekir. Belki sizi şu an alakadar eden bir durum yok ancak olası bir negatif SEO tehdidine de hazırlıklı olmaktan zarar gelmez.

Negatif SEO sorunundan korunmaya çalışırken aynı zamanda pozitif SEO için gerekli yollara başvuracaksınız. Bu da sitenizi hem negatif SEO açısından koruyacaktır hem de sitenizin arama motorlarında ki değerini artıracaktır.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO Probleminden Nasıl Kurtulabiliriz?


Negatif SEO probleminden kurtulmanın birkaç basit yolu vardır. Bu yollar titizlikle yerine getirilirse siteniz gelecekte doğacak olan olası bir negatif SEO gibi birçok sorundan da korunacaktır. Bu yollar zaten yeni kurulan bir sitenin temel olarak yapılması gereken şeylerdir.

Sitenizde Güvenliği Üst Düzey Tutun


Negatif SEO sorununun en tehlikeli olduğu anlar siteniz ele geçirildiği zaman başlar. Sitenizde yer alacak herhangi bir güvenlik açığından kaynaklı siteniz kötü niyetli kişiler tarafından negatif SEO’ya maruz bırakılabilir. Ayrıca tüm sayfaları silebilir, veri tabanlarınıza zarar verebilir ve hesaplarınızın hepsini alt üst edebilir. Bunların yanı sıra en tehlikeli olanı da sayfalarınıza sahte linkler bırakabilirler ve siz bu durumu fark etmediğiniz sürece işleme devam ederler. Siz ancak siteniz Google tarafından ban yediği zaman anlayabilirsiniz.

Bu tarz sabotajlara maruz kalmamak için öncelikle site yazılımınızın güncel olması gerekir. Çıkan en son sürümü kullanmanız gerekir. Ayrıca sitenizdeki kullanılan tüm şifrelerin eşsiz ve bulunması zor olan şifrelerden oluşması gerekir. Kullandığınız site yazılımına ek olarak güvenlik eklentileri ile de sitenizi koruyabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın


Negatif SEO problemiyle başa çıkmanın en etkili yollarından birisi de kendinize belli bir kitle oluşturmaktan geçer. Bu kitleyi yapabilmenin de en etkili yolu sosyal medyadan geçer. Gün içinde milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan sosyal medya platformları sayesinde kolaylıkla birçok kişiye ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya da aktif olmak zor bir olay değildir. Sitenizde paylaştığınız bir yazıyı sosyal medya hesaplarında da siteniz linki ile paylaşarak bu bağlantıyı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanın da kolay yolları mevcuttur. Site yazılımında bulunan otomatik sosyal medya paylaşım eklentileri ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sitelerin temel amacı diğer sitelerden benzersiz olup üst sıralarda yer almaktır. Negatif SEO saldırılarına maruz kalsanız bile bu saldırılar sosyal medya hesaplarını etkileyecek kadar güçlü değildir.

Bol Bol Ama Özgün İçerik Üretin


Sitenizde paylaştığınız içeriler çok önemlidir. İçerikleriniz link ve takipçi çekerler. Sitenizde birçok içeriğin olması negatif SEO saldırılarına karşı korunmak için çok önemlidir. Birkaç sayfalık siteler negatif SEO açısından saldırılara karşı açıktır. Eğer birkaç sayfalık içeriğiniz olan bir siteniz varsa ve bu sayfalar negatif SEO saldırılarında ele geçirildiyse kısaca tüm site ele geçirilmiş demektir. Az sayıda içerik az anlamda pozitif link gelişi sağlar ve dışardan gelen negatif linklerin fazlalığıyla dengelenemez.

Linkleri Reddedin


Sitenize gelen yabancı kaynaklı linklerin hepsini reddedin. Bunu yapmak için Google’nin link reddetme aracını kullanabilirsiniz. Bu araç için aktif olmak önemlidir. Sitenizi Google Analytics servisine kaydettirin. Gelen linkleri takip edin ve istenmeyen cinste linkler gelirse link reddetme aracı ile reddedin.

Hedef Sayfaları Güçlendirin


Negatif SEO saldırıları sitenizin en zayıf olan yerine yapılır ve tüm siteye öylelikle yayılır. Bunun için saldırıyı fark ettiğiniz an da zayıf olan sayfaları güçlendirerek negatif SEO saldırılarından korunmaya çalışın.