Pentagon YPG Açıklaması ile Dikkat Çekti

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri, terör örgütü PKK/PYD’nin bir kolu olan SDG’ye bağlı bazı unsurların Afrin’de gerçekleşen ve devam etmekte olan Zeytin Dalı Harekatı sebebiyle Suriye’nin kuzey bölgesine doğru kuvvet kaydırdığını fakat bu durumun Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde hareket etmekte olan DEAŞ karşıtı koalisyon direktifiyle gerçekleşmediğini aktardılar.
Pentagon YPG Açıklaması ile Dikkat Çekti

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileri, terör örgütü PKK/PYD’nin bir kolu olan SDG’ye bağlı bazı unsurların Afrin’de gerçekleşen ve devam etmekte olan Zeytin Dalı Harekatı sebebiyle Suriye’nin kuzey bölgesine doğru kuvvet kaydırdığını fakat bu durumun Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde hareket etmekte olan DEAŞ karşıtı koalisyon direktifiyle gerçekleşmediğini aktardılar.Pentagon YPG Açıklaması ile Dikkat Çekti

Yardımlar Devam Etmeyecek


Başta Pentagon olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri kurumları tarafından yapılan 30 Ocak tarihli güncel açıklama, PKK/PYD’nin artık ABD’den destek bulamayacağını kanıtlar nitelikte. ABD kurumları tarafından yapılan açıklamaya göre, Afrin’de yer alan PKK/PYD unsurları, ABD öncülüğünde hareket eden koalisyon ile ilişkili değil ve Amerika Birleşik Devletleri Afrin’de yer alan bu unsurlara silah, teçhizat ve benzeri yardımlarda bulunmuyor. Bunların dışında Pentagon, ABD öncülüğündeki koalisyon ile birlikte DEAŞ karşıtı operasyonlar içerisinde yer almış olup sonradan Afrin’deki PKK/PYD tarafına geçerek savaşmaya devam eden gruplara önceden sağlamış oldukları desteği devam ettirmeyeceği uyarısında bulundu.

SDG’nin Tedirgin Eden Yazısı


Bu kritik günlerde PKK/PYD unsurlarının Afrine’e geçişi, devletler bazında büyük huzursuzluk yarattı. Zira Amerika Birleşik Devletleri’nin PKK/PYD unsurlarına SDG çatısı altında DEAŞ karşıtı operasyonlarda savaşabilmeleri için eğitim ve destek vermiş olduğu bilinmektedir. Ayrıca Afrin’de gerçekleşmekte olan Zeytin Dalı Harekatı sırasında TSK ile birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusu’na karşı bir intihar saldırısı düzenleyen Avesta Habur kod adlı bir kadın teröristi yücelten yazılar paylaşmış olan SDG’nin bu davranışı da dikkatlerden kaçmış değil.

Soruyu Geçiştirdi


Pentagon yetkilisi Binbaşı Adrian Rankine-Galloway tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD’nin askeri kuvvetleri, bulundukları bölgeyi daha istikrarlı bir hale getirmeyi amaçlıyor ve bununla birlikte stabil durumun devamlılığının sağlanması hedefliyor. Bu açıklamaların ardından basın mensupları tarafından kendisine, SDG’nin intihar saldırısı düzenleyen kadın teröristi öven yazısı ile ilgili yöneltilen soruları geçiştirmek isteyen Galloway, SDG ile aralarında ortaklığın DEAŞ’ı yenme odaklı operasyonları kapsadığını söylemekle yetindi.

Koalisyon Yönlendirmedi


Bunların dışında, SDG kuvvetlerinin yer değişimi ilgili açıklamalarda bulunan Galloway, bölgede yaşanan gerilimin bir sonucu olarak SDG’nin bir takım kuvvetlerini Suriye’nin kuzey bölgesine kaydırdığının farkında olduklarını ancak bu durumun ABD öncülüğündeki koalisyon kuvvetlerinin yönlendirmesi ile gerçekleşmediğini aktardı.