Rumlar İtibarlarının Sarsılmasından Korkuyor

Bu olayı manşetlerine taşıyan Rum basınına göre İtalyan Eni şirketine ait gemi, bölgedeki doğalgaz arama faaliyetlerinden Türk savaş gemileri yüzünden vazgeçerse Rum kısmının itibari sarsılabilir.
Rumlar İtibarlarının Sarsılmasından Korkuyor

Bu olayı manşetlerine taşıyan Rum basınına göre İtalyan Eni şirketine ait gemi, bölgedeki doğalgaz arama faaliyetlerinden Türk savaş gemileri yüzünden vazgeçerse Rum kısmının itibari sarsılabilir.

Akdeniz'in doğusunda Türkiye'nin münhasır bölge olarak kabul ettiği bölgelerden biri olan üçüncü kısımda doğalgaz araması yapmak isteyen İtalyan ENİ firması'nın bu niyeti Türk taraflarınca görüldüğünden sonra Türkiye, civar sularda askeri bir tatbikat başlattı. Saipem 12000 adlı gemi üçüncü parsel olarak adlandırılan kısıma doğru hareket ettiği zaman karşısında Türk savaş gemilerini gördü. Bu olayı manşetlerine taşıyan Rum basınına göre İtalyan Eni şirketine ait gemi, bölgedeki doğalgaz arama faaliyetlerinden Türk savaş gemileri yüzünden vazgeçerse Rum kısmının itibari sarsılabilir.

Rumlar İtibarlarının Sarsılmasından Korkuyor

Gemi 2 Haftadır Askeri Tatbikatın Bitmesini Bekliyor


Kıbrıs Rum yönetiminin tüm itirazlara rağmen parsellediği Doğu Akdeniz'de Rumlar adına doğalgaz arama faaliyetleri yürüten İtalyan ENİ şirketine ait sondaj gemisi 2 haftaya yakın bir süredir Gazimağusa limanında Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemilerin tatbikatı bitirmesini bekliyor ancak Türkiye'nin bahsi geçen bölgede 10 Mart'a kadar sürecek bir askeri tatbikat daha yapacağının haberi Rum kısmına gidince Rum lider Anastisiadis hemen Alexis Çipras'ı arayarak fikir alışverişinde bulundu.

Gemi Daha Önce Antalya Civarlarında Da Sondaj Yapmış


Son günlerde başlayan kriz aslında Akdeniz'in doğusunda değil, Rum kısmının batısı ve Antalya'nın güneyi olarak adlandırılan bölgede başlamıştı. Rum kesimi tarafından İtalyan ENİ şirketine verilen bir çok parselden biri olan 6 numaralı parselde başlayan gerilimin yaşandığı bölgede şirket orta büyüklükte bir doğalgaz yatağı buldu. 6 numaralı parselin bir kısmının Türkiye'nin egemen olduğu kısıma denk gelmesi aslında gerilimin tam da gerçek sebebini oluşturuyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Sayesinde Sondaj Gemisinin Faaliyetleri Durduruldu


6. parselde sondaj çalışmalarını bitiren gemi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa kentinin limanına doğru ilerlemeye başladı. Geminin buradaki hedefi Rumların 3 numaralı parsel olarak adlandırdığı kısımda yeni doğalgaz yatakları aramaktı ancak bu istek Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı savaş gemileri yüzünden iptal oldu. Türk savaş gemileri, İtalyan ENİ şirketine ait Saipem 12000 gemisini 3 numaralı parsele 15 mil kala durdurdu.

Türkiye'yi AB'ye Şikayet Ederek İtalya'yı Da Konuya Dahil Etmeye Çalıştılar


Konuyu Avrupa Birliği organlarına taşıyan şirket bu kararı ile bir nevi İtalya'yı da politik olarak işin içine çekerek işi çirkinleştirmeye çalıştı. Türkiye'nin resmi olarak 10 Mart'a kadar yapacağı tatbikata yönelik Rum kesimi tarafından ne adımlar atılabilineceği düşünülüyor.

Rum Basını 3. Parselde Türk Ablukası Olduğunu Yazdı


Konuya ciddi yer veren yerel basın Türkiye'nin burada yaptığının bir abluka ve meydan okuma olduğunu yazarak 3. parselin Türk işgali altında olduğundan bahsetti. Haberlerde ENİ firmasının gemisi geri çekilirse bundan sonraki bütün doğalgaz arama süreçlerinde Türk Hükümeti'nin söz sahibi olacağı belirtildi.