Salgın arttı maske hayatımıza geri döndü! Uzmandan çok kritik vaka artışı açıklaması

Havaların git gide soğumasının ardından uzmanlardan peş peşe salgın açıklaması gelmeye başlamıştı. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda maske konusuna da değinildi.
Salgın arttı maske hayatımıza geri döndü! Uzmandan çok kritik vaka artışı açıklaması

Son dönemde salgın vakalarının artmaya başlamasının ardından uzmanlar tarafından vatandaşlara yapılan uyarılar da artmaya başladı. Durum bu şekilde olunca da uzmanlar tarafından bu salgın sürecinin vatandaşlar tarafından en az zarar ile atlatılabilmesi açısından dikkat edilmesi gerekenler paylaşıldı. Son üç aya bakıldığı zaman vakaların 3 kat artması uzmanları da endişelendirmeye başladı.

Bir yandan havaların soğumaya başlamasının vaka sayılarını daha da artıracağından bahseden uzmanlar yeniden maske takarak önlemlerin alınmaya başlaması konusunda peş peşe açıklamalarda bulundu.

VAKA SAYISI DAHA DA ARTACAK!

Yaşanan durum ile ilgili açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Mustafa Ozan Levent bu grip salgınının havaların soğumasının ardından daha da fazla artacağı konusunda “Sağlık Bakanlığı’nın test uyguladığı vatandaşlara göre grip vakaları Temmuz’da 127 kişi, Ağustos’ta 92, ancak Eylül’de 334’e çıktı. Bu havalar soğudukça yavaş yavaş artacak. Grip ve nezle birbirine benzeyen hastalık. Her ikisi de üst solunum yolunu tutan enfeksiyonlar. Grip için semptomlardan en önemlisi ateş, baş ağrısı ve kas, eklem ağrıları. Nezlede de bunlar olabiliyor ama halsizlik ve öksürük daha az. Nezlede hapşırıklar ve burun akıntısı daha az görülüyor. Nezle daha hafif seyreden bir hastalık türü” şeklinde açıklamalarda bulundu.

MASKE HAYATIMIZA YENİDEN DÖNÜYOR!

Hastalığın daha da salgın hale gelmemesi için uyarılar yapan uzman, “Bu dönemde artık vakalar artmaya başladı. Temmuz ayında Sağlık Bakanlığı’nın test uyguladığı vatandaşlara göre grip vakaları Temmuz’da 127 kişi, Ağustos’ta 92, ancak Eylül’de 334’e çıktı. Bu havalar soğudukça yavaş yavaş artacak. Genel önlemler almak çok önemli. Taze meyve, sebze ve sıvı tüketimi önemli. Bunun dışında izolasyon da çok önemli. Kendimizi virüsten ve mikroplardan uzak tutmalıyız. Hastaların bol bulunduğu ortamlara girilmemeli. Ayrıca maske takılmalı. Ellerimizi sürekli yıkamalıyız. Öksürürken ellerimizle ağzımızı kapatmalıyız. Maske, mesafe ve hijyen çok önemli. Ayrıca aşılar da kullanılabilir” şeklinde uyarılara yer verdi.

Maske kullanımının salgının yayılımını yavaşlatacağı bilindiği için bu konuya vatandaşların da kesinlikle dikkat etmesi gerektiğinden bahsedildi.

Haber Editörü