Son 32 Yılın En Şiddetli Yağmuru İstanbul'u Felç Etti

Meteorolojinin Marmara Bölgesi için uyarılarının arkasından İstanbul'da sağanak yağış çok şiddetli olarak kendini gösterdi.
Son 32 Yılın En Şiddetli Yağmuru İstanbul'u Felç Etti

Meteorolojinin Marmara Bölgesi için uyarılarının arkasından İstanbul'da sağanak yağış çok şiddetli olarak kendini gösterdi.

Meteorolojinin uyarılarının ardından İstanbul'da sağanak yağış şiddetli bir şekilde etkisini gösterdi. 1 günde son 32 yılın en fazla yağmuru yağdı.

Silivri'ye 128 kg, Üsküdar'da 108 kg, Beykoz'da 85, Sarıyerde80 kg yağmur gün ortasında gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş AKOM'dan yaptğı açıklamada, öğleden sonrası için daha ciddi bir yağış olacağı uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; İstanbul'da yağışın saat 15.00'dan itibaren etkisini azaltacağını belirtti.

İstanbul'da şiddetli bir şekilde devam eden yağmur, kentte trafiği de kitledi, çok sayıda araç yollarda kaldı. İstanbul'da bugün ise 50 ile 60 kg arasında yağış olacağı düşünülüyor.

Gece saatlerinde İstanbul'u etkisi altına alan yağış nedeni ile su baskınları yaşandı. Birçok kavşak ve köprü sular altında kaldı, trafikte olan metrobüslerin bazılarının içerisine su doldu ve otobüs duraklarını su bastı. Trafiğin durması nedeni ile işe gitmeye çalışan vatandaşlar yürüyerek ulaşımı sağlamaya çalıştı.

Günün ilk yarısında gerçekleşen yağış ile İstanbul'da 1 günde son 32 yılın en fazla yağışı görüldü.

İstanbul genelinde yaşanan yağmur, hayatı olumsuz etkiledi. Öğlen saatlerinde etkisini arttırarak, akşam saatlerine kadar fırtına şeklinde devam edeceği düşünülüyor. İstanbul Valisi Vasip Şahin, vatandaşları yağış konusunda uyardı. Vasip Şahin, yağışın akşam saatlerine kadar devam edeceğini söyleyerek, mümkün olduğu kadar özel araçları ile trafiğe çıkılmaması gerektiği konusunda uyardı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ekiplerin hızlı bir şekilde müdahale ettiğini vurgulayarak:"Mevsim normallerinin bir kaç katı olması nedeniyle su birikmeleri oldu. Ekiplerimiz bu noktalara hızla müdahale ediyorlar. Hem belediyemizin ekipleri hem AFAD ekipleri bu baskınlarla bir taraftan mücadele ederken, trafiğin akışının düzenlenmesi noktasında da emniyet müdürlüğümüzün ekipleri ve jandarma komutanlığımızın trafik timleri görev başındalar.

Avrasya Tüneli de tünel dışındaki Yenikapı ve Samatya alt geçitlerindeki su birikintileri nedeniyle tedbir olarak tek yönlü ulaşımı durduruldu. Tünelin kendisi ile ilgili bir sıkıntı yok. Yağış, Çarşamba gününe kadar sürecek" açıklamasını yaptı.

Silivri’ye 109 kg Yağmur Düştü

Yağan yağışta en çok etkilenen İstanbul ilçesi Silivri oldu. Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarılıyor. İlçeye düşen yağmur metrekareye yaklaşık olarak 109 kilogram olduğu belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıların ardından kent genelinde şiddetli yağış ve sağanak yağış devam ediyor. Yağıştan metro durakları ve metrobüs yolları da etkilendi. Yağış ile yaşanılan taşkınlık nedeni ile yollar ve metrobüs yolları da gölle döndü. Birçok metro seferi yoğun yağış nedeni ile iptal edildi.

AKOM Sosyal Medya Üzerinden Uyarıda Bulundu

“İstanbul bugün sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Sel riski ve fırtınaya dikkat! Yağmur ile birlikte hava serinliyor” açıklamasını yaptı.