Stephen Hawking'den Kan Donduran Kıyamet Bilmecesi

Stephen Hawking Kıyamet ile ilgili endişelerini ilk olarak 2010 yılında dile getirmiş ve şöyle demişti: Olası bir uzaylı istilası Kristof Kolomb'un Amerika'ya ayak basması gibi olacaktır.
Stephen Hawking'den Kan Donduran Kıyamet Bilmecesi

Stephen Hawking Kıyamet ile ilgili endişelerini ilk olarak 2010 yılında dile getirmiş ve şöyle demişti: Olası bir uzaylı istilası Kristof Kolomb'un Amerika'ya ayak basması gibi olacaktır. Bu yerli Amerikalılar için hiç iyi olmamıştı.

Bilindiği üzere yeryüzünün Fizikçi Einstein’dan sonra ikinci büyük bilim insanı olarak kabul görmüş Stephen Hawking; 13 Mart 2018 tarihinde mensubu olduğu bilim dünyasında önemli bir gün olarak kutlanan Dünya Pi Günü’nde 76 yaşında hayata gözlerini yummuştu.Hawking; 21 yaşında hayatının en verimli döneminde ALS hastalığına yakalansa da uğraşmakta olduğu Quantum Fiziği Bilim Dalı’ndan vazgeçmeyerek gerçek bir başarı öyküsüne imza atmıştı. Ölümünün ardından başarıları ve azmi,özel hayatındaki çalkantılar konuşulsa da; en çok konuşulan konu şüphesiz Hawking'in kan donduran ve olasılığı bilim dünyasında sorgulanan bir bilmece haline gelen Kıyamet uyarıları idi.Stephen Hawking İlk Kıyamet Uyarısını 2010'da Discovery Channel'da Yapmıştı:Stephen Hawking Kıyamet ile ilgili endişelerini ilk olarak 2010 yılında dile getirmiş ve şöyle demişti: "Olası bir uzaylı istilası Kristof Kolomb'un Amerika'ya ayak basması gibi olacaktır. Bu yerli Amerikalılar için hiç iyi olmamıştı"Daha sonra BBC'ye 2014 ve 2016 yıllarında yaptığı açıklamalarda ise;"Yapay zekânın tam olarak gelişmesi insanlığın sonunu getirebilir". Dünyada bir yıl içinde bir felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin,10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir" şeklinde konuştu.Hawking'e göre Dünya'mız evrendeki diğer varoluşlardan daha farklı özelliklere sahiptir.İklim değişikliği,göktaşı çarpması gibi kozmik olaylar,olası bir nükleer dünya savaşı,genetiği değiştirilerek ölüm saçan virüsler ve yapay zekâların dünya kontrolünü ele geçirmesi gibi sebepler yüzünden yaşlı dünyamız üçüncü milenyuma varamayacak ve en geç 2800 yılında tıpkı Venüs gezegeni gibi sülfürük asitten oluşan bir gezegen haline gelecek.İnsanlık elini çabuk tutmalı evrende genişleme çabalarını hızlandırmalı idi. Bunu önümüzdeki yüzyıl içerisinde yapmak mümkün gözükmüyordu ünlü bilim insanına göre.En büyük Kıyamet tehdidinin ise iklim değişikliği olduğunu belirten Hawking Trump'ın ABD'yi Paris Antlaşması'ndan çekmesinin ardından yaptığı açıklamada "Geri döndürülemez noktaya çok yakınız. Trump'ın bu eylemi Dünya'nın 250 derece sıcaklıkta ve asit yağmurlarının olduğu Venüs'e benzemesine giden yolu açabilir." demişti.