Telefonunuz'da Bu Karakteri Görürseniz, Sakın Açmayın!

Zor günler geçiren Apple şirketine Hintçe bir karakter yüzünden telefon, tablet ve bilgisayarların çökmesi üzerine binlerce şikayet yağdı.
Telefonunuz'da Bu Karakteri Görürseniz, Sakın Açmayın!

Zor günler geçiren Apple şirketine Hintçe bir karakter yüzünden telefon, tablet ve bilgisayarların çökmesi üzerine binlerce şikayet yağdı. Cihazlar kendini yeniden başlatırken, karakterin kullanıldığı bütün uygulamalar ise erişilemez hale geldi. Teknoloji uzmanları yaptıkları açıklamalarda “Eğer Apple cihazlarınızda bu mesajı görürseniz silin” uyarısında bulundu.

Son zamanlarda telefonları yavaşlatma iddialarıyla gündeme gelen Apple şirketi ikinci bir skandal ile teknoloji gündeminde en çok konuşulanlar arasında yerini koruyor. Hindistan’da yaşayan Apple kullanıcılarının iddialarına göre ülkede yaygın olarak kullanılan Telagu dilindeki bir karakterin başkasından alması veya bildirimde görünmesi Apple marka telefon tablet ve bilgisayarların donmasına ve yanıt vermemelerine neden oldu. Teknoloji uzmanlarının yaptıkları açıklamalarında yaşanan bu sorun Apple cihazlarının altyapısının bu karaktere uygun olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Telegram ve Skype uygulamaları hariç iMessages, WhatsApp, Facebook, Messenger, Gmail, Outlook ve metin girişi kabul eden bütün uygulamalar bu durumdan etkilendi. Telagu dilinde kullanılan bu karakterin cihazınızda herhangi bir sorun yaratması durumda yapabileceğiniz tek seçeneğiniz aygıtı yeniden başlatmak ve iOS'u yeniden yüklemek için Aygıt Firmware güncelleme modunu kullanmak olacaktır. Fakat verilerinizin telefonunuzdan silinme ihtimali göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Telefonunuz'da Bu Karakteri Görürseniz, Sakın Açmayın!

Yaşanan bu sorun üzerine Apple şirketine binlerce şikayet yağdı. Hindistanlı Apple kullanıcılarının şikayetleri üzerine yetkililer bir açıklama yaparak Apple, iPhone, iPad ve Mac Book’larda iletilerin çökmesine neden olan hatayı doğruladı. Hatayı çözmek için yakın zamanda beklenen iOS 11.3, macOS 10.13.4, watchOS 4.3 ve tvOS 11. sürümleri için bir düzeltme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Apple konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda ilk olarak İtalyan bir blog olan Mobilen World’ün Apple cihazlarındaki bu hatayı tespit ederek açıkladığını söyleyen yetkililer eski sürümlerin bu hatadan etkilenmediğini söyledi. Apple'ın sorunu işletim sistemlerinin mevcut beta sürümlerinde zaten çözmüş olduğunu belirten Apple yetkilileri isteyen kullanıcıların yeni güncelleme gelene kadar beta sürümünü kullanarak sorunu geçici olarak çözebilirlerini dile getirdi. Yeni güncellemenin ne zaman geleceği konusunda ise kesin bir açıklama yapılmadı.