Türkiye'den 'Bayrağımızı Yakanları Tutuklayın' Talebi

Dışişleri bakanlığı açıklamalarından , Yunanistan’daki ırkçı bir parti tarafından Atina’da 5 Mart tarihinde ülkemiz aleyhine düzenlenen bir gösteri sırasında bayrağımızın yakılmasını şiddetle kınıyoruz.
Türkiye'den 'Bayrağımızı Yakanları Tutuklayın' Talebi

Dışişleri bakanlığı açıklamalarından , Yunanistan’daki ırkçı bir parti tarafından Atina’da 5 Mart tarihinde ülkemiz aleyhine düzenlenen bir gösteri sırasında bayrağımızın yakılmasını şiddetle kınıyoruz. Bayrağımıza yönelik bu menfur eylemi gerçekleştiren faillerin biran önce yakalanmalarını ve en kısa zamanda yargı önüne çıkartılmalarını Yunan makamlarından bekliyoruz diyerek ifadelerini belirttiler.

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ,Yunanistan’da Al Yıldızlı bayrağımızı yakmaya çalışanlara yönelik olarak “Bayrağımıza yönelik bu menfur eylemi gerçekleştirenler bir an önce yakalanmalı" söylemlerinde bulundular.

Dışişleri bakanlığı açıklamalarından "Yunanistan’daki ırkçı bir parti tarafından Atina’da 5 Mart tarihinde ülkemiz aleyhine düzenlenen bir gösteri sırasında bayrağımızın yakılmasını şiddetle kınıyoruz. Bayrağımıza yönelik bu menfur eylemi gerçekleştiren faillerin biran önce yakalanmalarını ve en kısa zamanda yargı önüne çıkartılmalarını Yunan makamlarından bekliyoruz"diyerek ifadelerini belirttiler.

Türkiye'den 'Bayrağımızı Yakanları Tutuklayın' Talebi

Bakanlığın sözcüsü sayın Hami Aksoy , Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un yaptığı açıklamalarına karşı değinerek “Tarihsel olarak bize düşmesi gereken topraklara sahip olmayabiliriz.”, “ Tarih bizi mecbur ettiği takdirde atalarımızın yaptığını yaparız” diye ifadelerini belirtmiştir.Komşunun Cumhurbaşkanı'na Tepki

Dış işleri bakanlığımızın web sayfasında yapılan açıklamalarda ,"Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’u uluslararası hukuka ve ülkemizin sınırlarına saygı duymaya ve cumhurbaşkanlığı makamına yakışmayan , sebepsiz yere gerginliğe yol açabilecek konuşmalardan kaçınmalarını için imtinazlı olmaya davet ediyoruz." Söylemlerinde bulundular.

Ülkemizin onurunu ve varlığını sembolize eden Al Yıldızlı bayrağımızı beş mart 2018 tarihlerinde komşu ülkede ,ülkemiz adına düzenlenen provakasyon gösteriler sırasında Türk Bayrağını yakan yunan vatandaşlarına kabul edilemez bir ithamla şiddetle kınamaktayız.” “Bayrağımıza yönelik bu menfur eylemi gerçekleştiren faillerin biran önce yakalanmalarını ve en kısa zamanda yargı önüne çıkartılmalarını Yunan makamlarından bekliyoruz"Başkentten Atina Gerginliği

Son günlerde ülkemizin iç ve dış tehditlere karşı amansızca mücadelesi son surat devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde Ankara’dan açıklama yapan sayın Çavuşoğlu Türk bayrağını yakan kişilerin derhal yakalanıp, adalet önünde cezalarını çekmeleri gerektiğini vurgulamaıştır.

Cumhurbaşkanı sözcüsününde Yunan cumhurbaşkanına karşı söylemlerinde, makamlarına ve kendilerine bu kötü davranışı desler açıklamalarından dolayı imtinaz içinde olaya davet ettiklerini açıkladılar.

Yunanistan’ ülkemize karşı çıkan gösterilerde aşırı sağcı gurupların türk bayrağını yaktıklarına karşın ,gösterilen tepkinin yersiz bulunduğu Yunan Cumhurbaşkanına verdikleri tepkilerden ve konuşmalardan dolayıu ,ve ayrıca on beş temmuzda cuntacıları ülkemize teslim etmememlkerine karşın Ankaranın Atina gerginliği bir hayli artmış bulunmakradır.Dolayısıyla 15 temmuz hainlerinin ve Yüce bayrağımızı yakanlarının bir an önce yargı önünde cezalandırılması gerektiği vurgulanmaktadır.