Ya sıcaklarından bunalanlar akın ediyordu! Büyük tehlikeye duyuruldu bir anda vücudu ele geçiriyor

Havaların ısınması ile beraber serinlemek için vatandaşlar pek çok yöntem tercih ediyor. Serinlemek adına birbirinden farklı yöntemler uygulanırken uzmanlardan kötü haber geldi. Vücudu sinsice ele geçiren bir bakterinin hızla yayıldığı öğrenildi.
Ya sıcaklarından bunalanlar akın ediyordu! Büyük tehlikeye duyuruldu bir anda vücudu ele geçiriyor

Türkiye'de hava sıcaklıkları yükselip mevsim normalleri üzerine çıkarken sıcaklar da iyice bunaltmaya başladı. Sıcak havaların bastırması ve yurt genelinde de etkili olmasıyla birlikte vatandaşlar klima, havuz, vantilatör gibi seçenekleri serinlemek için kullanmaya başladı. ancak burada sağlığı olumsuz etkileyen bir tehlike de ortaya çıktı.

Bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan 'el, ayak ve ağız hastalığı' hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları havuzlara dikkati çekerek uyarılarda bulundu.

HAVUZ SUYUNU YUTANLAR DİKKAT!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan el, ayak ve ağız hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu ve hastalığın yayılım şekline dikkati çekti.

ya-sicaklarindan-bunalanlar-akin-ediyordu-buyuk-tehlikeye-duyuruldu-bir-anda-vucudu-ele-geciriyor.webp

''Hastalık solunum yoluyla, tükürükle, yakın temasla ve dışkı yoluyla bulaşabilir.'' diyen uzmanlar, yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulmasının risk oluşturduğundan bahsettiler.

ya-sicaklarindan-bunalanlar-akin-ediyordu-buyuk-tehlikeye-duyuruldu-bir-anda-vucudu-ele-geciriyor.jpg

El, ayak ve ağız hastalığının genellikle ateş, iştahsızlık, belli belirsiz bir kırıklık hali ve boğaz ağrısı ile başladığını belirten uzmanlar, ağzın arka kısmında küçük kırmızı lekeler oluştuğunu ve bu lekelerin daha sonra içi su dolu kabarcıklar haline geldiğini ifade etti. Dolayısıyla hijyeninden emin olunan havuzlara gidilmesi gerektiği ve havuz suyunun kesinlikle yutulmaması gerektiği ifade edildi.