11 ilde başlanan 42 bin deprem konutu yıl sonuna kadar teslim edilecek!

Deprem felaketinin hemen ardından yapımına başlanan deprem konutlarının teslim tarihleri belli olmaya başladı.
11 ilde başlanan 42 bin deprem konutu yıl sonuna kadar teslim edilecek!

6 Şubat tarihinde meydana gelen depremin ardından depremden etkilenen illeri yeninden ayağa kaldırmak amacı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında yeni deprem konutları inşa edilmeye başlandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda toplamda 180 bin deprem konutunun yapımına başlandığı öğrenilmişti. Depremzede vatandaşlar tarafından ise yeniden kendi memleketlerinde, depreme dayanıklı bir konutta ne zaman yaşayabilecekleri merak konusu oldu.

Yapımına başlanan bu konutlar ile ilgili en çok merak edilen, konutların ne zaman teslim edileceği yönünde olmuştu. Edinilen ilk bilgilere göre 180 bin afet konutunun 42 bin 46'sının yapım sürecinin tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARA KİRA DESTEĞİ

Yeni Şafak'ın haberine göre; depremzede vatandaşlar için konteyner ve kira desteklerinin verilmeye devam ettiği öğrenildi. Şu ana kadar 327 bin 248 haneye kira desteği sağlanırken, toplamda 6 milyar 276 milyon lira kira yardımı ödemesinin gerçekleştiği ifade edildi. Acil olarak yıkılması gereken binaların tamamı yıkılırken 2 milyon 522 bin 294 bina, 6 milyon 891 bin 879 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları da tamamlanmış oldu.

580 BİN DEPREMZEDE KONTEYNERDE YAŞIYOR

Yaşanan deprem felaketinin ardından konut sorununa karşı geçici bir çözüm olarak devlet depremzede vatandaşlar için konteyner sağlamıştı. Güncel duruma bakıldığı zaman Depremin ilk gününden bugüne kadar 347 noktada 187 bin 623 konteyner kurulumu gerçekleştirilirken şu anda da konteyner kentlerde 580 bin 602 afetzedenin barındığı öğrenildi.

Deprem konutlarının illere göre örnek daireleri de yayımlanırken, 3+1 ve 85 metrekare olarak planlanan dairelerle ilgili konuşan inşaat mühendisi Ceyda Sucu tarafından "Amacımız, kış mevsimine kadar buraları tamamlayarak depremzede vatandaşlarımıza teslim etmek. Çünkü bir soğuk kış mevsimi geçirmelerini istemiyoruz. TOKİ'nin en büyük ayrıcalığı tünel kalıp olduğu için hızlı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor" ifadeleri ile dairelerin vatandaşlara teslim edileceği tarih belirlenmiş oldu.