Bakan Özhaseki açıkladı! Yerinde Dönüşüm projesi ile Hatay'ın yeni hali

Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda Hatay ilinde yapımı devam eden konut projesinin ardından şehrin nasıl görüneceği gösterildi.
Bakan Özhaseki açıkladı! Yerinde Dönüşüm projesi ile Hatay'ın yeni hali

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan son açıklama ile birlikte Yerinde Dönüşüm projesi ile yapılan konutların sonucunda Hatay'ın yeniden inşa edildiği ifade edildi. Konut yapımlarının Şubat ayından bu yana hızlı bir şekilde devam ettiği ifade edilirken yayımlanan örnek görseller ile Hatay'ın yeni halinin nasıl görüleceği hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

depremhatay.jpg

254 BİN KONUT İNŞA EDİLDİ!

Bakan Özhaseki tarafından Hatay'da yapılan projeler hakkında “Hatay, depremden çok büyük zarar gördü. Depremlerde, Hatay’da 254 bin 195 konut ve 55 bin 677 ticari alan kullanılamaz hale geldi. Biz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu kapsamda gerek rezerv alandaki çalışmalarımız ile gerekse ‘Yerinde Dönüşüm’ projemiz ile Hatay’da 309 bin 872 bağımsız bölümü, her yerde söylediğimiz 4 kırmızı çizgimizden taviz vermeden inşa ediyoruz. Yine Hatay şehir merkezini Bakanlık olarak biz imar ve inşa ediyoruz.” şeklinde ifadeler ile yapılan konutlara ilişkin bilgilendirmeler yapıldı.

hatayy.jpg

ESKİSİNDEN DAHA GÜVENLİ OLACAK!

Konutların nasıl inşa edildiği çerçevesinde bilgilendirmeler yapan Bakan Özhaseki “Depremde yıkılan yapıların dışında ağır hasarlı olup yıkılması gereken yapıları da hızla temizliyoruz. Temellerimizi attık, atmaya devam ediyoruz. Biz Hatay’ı, merkezini, tüm bölgeyi mühendislerle, mimarlarla, şehir plancılarıyla özel olarak çalıştık. Hatay’da, kentsel tasarım çalışması yapan dünya çapındaki 6 ayrı mimarlık grubuna çalışma yaptırdık. Bu çalışmaları da Hatay halkıyla, STK temsilcileriyle, Hatay’ın bütün sakinleriyle paylaştık. Hataylılar bu çalışmamızı çok beğendiler ve onayladılar. Biz de bu anlamda Hatay halkının onay verdiği çalışmalarımıza başladık. Şu anda bir taraftan enkazları kaldırılan ve aynı zamanda konutlarımızın yapımları devam eden Hatay’ı eski güzel günlerine kavuşturacağız. Hatay en kısa sürede ayağa kalkacak ve kentsel tasarım çalışmamızdaki gibi güzel bir görünüme kavuşacak. Bütün kültür varlığıyla, insan kaynağıyla, tarihi dokusuyla, yerel mimarisiyle Hatay’ı ihya edeceğiz. Hatay; eskisinden daha güvenli ve güzel bir şehir olacak. Hataylı kardeşlerim merak etmesin, onları en hızlı şekilde güvenli, sıfır atık uyumlu ve iklim dostu konutlarına taşıyacağız.” ifadeleri ile bu konutların daha da güvenli bir şekilde inşa edildiğini söyledi.