Bakan Özhaseki duyurdu! 1 yıl içerisinde 311 bin konut yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki duyurdu! Deprem bölgesinde bir sene içerisinde 311 bin konut inşa edilecek.
Bakan Özhaseki duyurdu! 1 yıl içerisinde 311 bin konut yapılacak

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin ardından o bölgeleri yeniden ayağa kaldırmak amacı ile yapılan konutlar hakkında bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda yapımı süren konutlar hakkında ve toplamda yapılacak olan konut sayısından bahsetti.

250 BİN KONUTUN İNŞAATI SÜRÜYOR!

Özhaseki tarafından yapılan açıklamalara göre şu anda devam etmekte olan konut sayısı hakkında "Türkiye'deki kentsel dönüşümü bakanlık olarak sürdürmeye çalışıyoruz. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çıkan bir yasadan sonra o günden bugüne neredeyse 10 yıl içinde 2 milyondan fazla bina yenilenmiş ve depreme dayanıklı hale getirilmiş. 250 bin civarında binanın da şu anda inşaatları sürüyor. Çalışmalar devam ediyor. İnşallah bunu daha da hızlandırmak zorundayız. Bir taraftan TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 270 bin konut yapılmış. Sosyal konutlarla birlikte bizim bu sayıyı çok daha ileri derecelere taşımamız icap ediyor. Millet bahçeleri yapıyoruz. Şu anda 74 milyon metrekarelik bir alanda çalışıyor ama hedefimiz 100 milyon metrekareye ulaşmak. Bunu da bakanlık olarak yapabilecek gücümüz, bilgimiz ve birikimimiz var" şeklinde açıklamalara yer verildi.

FAY KIRIKLARIN ÜZERİNE KONUTLAR YAPILMAYACAK!

Bir süredir tartışmalara yol açan inşaat sürecinde fay kırıklarının üzerine konutların yapıldığına dair iddialardan bahseden bakan, "170 bin civarında konutun yapım ihalesi tamamlanmış veya devam ediyor. Söz verdiğimiz gibi 1 yıl içinde 311 bin konut yapılacak. Şimdi yeni bir döneme doğru geçiyoruz. Bu yeni dönemde de evet rezerv alanlarındaki inşaatımız devam edecek ama şehir merkezleri ne olacak? Oraların da canlanması lazım. Herkesin hatırasının olduğu yerde ve geçmişle bağ kurduğu mahallelerde de kentsel dönüşümün yapılması lazım. Yerinde dönüşüm diye adlandırdığımız bu projeyi de önümüzdeki günlerde inşallah bizler devreye sokacağız. Özellikle altını çizerek söylüyorum. Eski hatalara düşmeyeceğiz. Fay kırıkların üzerinde yapı yapılmasına, dere yataklarına ev yapılmasına asla izin vermeyeceğiz. 'Efendim denizin üzerinde bile ev yapılabiliyor, niye 15-20 kat yapılmasına izin vermiyorsunuz ki?' gibi sözleri çok duyuyoruz. Evet öyle. Ama standartları yerine getirmek de ne yazık ki biraz ihmalkar davranan bir yapımız var. Bundan sonra zemin artı 4, zemin artı 3 gibi bir konutlaşmaya geçeceğiz." dedi.

1 SENE İÇERİSİNDE 311 BİN KONUT YAPILACAK!

Deprem bölgesindeki çalışmaların devam ettiğine değinen Özhaseki, “Söz verdiğimiz gibi 1 yıl içinde 311 bin konut yapılacak. Şimdi yeni bir döneme doğru geçiyoruz. Eski hatalara düşmeyeceğiz. Fay kırıkların üzerinde yapı yapılmasına, dere yataklarına ev yapılmasına asla izin vermeyeceğiz. Bundan sonra zemin artı 4, zemin artı 3 gibi bir konutlaşmaya geçeceğiz” şeklinde yaptığı açıklamalar ile konuşmalarını tamamladı.