Kahramanmaraş'ta Yerinde Dönüşüm projesine 35 binin üzerinde talep geldi!

Bugün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından depremin ardından devam eden konut yapımları hakkında önemli açıklamalar geldi.
Kahramanmaraş'ta Yerinde Dönüşüm projesine 35 binin üzerinde talep geldi!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör tarafından bugün yapılan açıklamalarda 6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremin ardından şehirleri yeniden ayağa kaldırmak için yürütülen proje kapsamında çalışmalardaki son durum aktarıldı. Devam etmekte olan konut projelerinde son durum değerlendirilirken yerinde dönüşüm için de 35 binin üzerinde başvuru geldiği ifade edildi.

EKİM AYI SONUNDA TESLİMATLAR BAŞLAYACAK!

Hala yapımına devam eden konutların teslim tarihi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Güngör, Şehrimize 110 bin konut yapılıyor, bunun 82 bini merkezde, diğerleri de kırsal alanda köy konutu şekli ile yapılıyor. Şu an 40 binin üzerine çıktı yapı hızla devam ediyor, bitme aşamasına gelenler var. Ekim ayı sonunda da teslimatlar başlayacak ve her ay da teslimatlar devam edecek. Burada da TOKİ çok yoğun bir çalışma yürütüyor. Biz de zaman zaman bu alanları geziyoruz ve çalışmaları yerinde görüyoruz. Diğer taraftan şehrimizin yıkılmış alanları var, bu bölgeler Trabzon Caddesi, Azerbaycan Bulvarı ve o civardaki alan. Burada da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ve TOKİ'nin işbirliği ile ve can kardeş Azerbaycan Devletimizin desteği ile bir çalışma yürütülüyor. Burada temeller atıldı şu an çalışmalar devam ediyor. İnşallah o bölgede şehrimizin geçmişteki tarihine, kültürüne ve hikayesine uygun olarak oradaki ticari hareketlilik devam edecek" dedi.

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİNE YAPILAN BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI!

Bu kapsamda proje için yapılan başvurular hakkında "Şimdi yerinde dönüşüm konusunda Kahramanmaraş'ta çok büyük bir talep var. 35 binin üzerinde bir talep var. Burada şartlar belli, bir muvafakat gerekiyor yerinde yapılması için yüzde 51'lik. Bunun dışında projeyi isterlerse bakanlık sunuyor, şuanda da müracaatlar değerlendiriliyor önümüzdeki günlerde de ruhsatlar verilerek hızlı bir şekilde başlayacağını düşünüyorum. Bu süreçte aksaklıklar olduğu zaman bakanlıklarla bu süreçleri görüşüyoruz. Yerinde dönüşümün ilerlemesinde sorun olanlar varsa bakanlığımız bu düzenlemeleri yapacak. Şu anda da iyi bir süreç işliyor" ifadeleri ile talebin oldukça yoğun olduğundan bahsetti.