Kanal İstanbul Projesi Belli Olmadan Manzaralı Evler Satıldı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, herkesin merakla beklediği Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve arsa alırken fırsatçılara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Kanal İstanbul Projesi Belli Olmadan Manzaralı Evler Satıldı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, herkesin merakla beklediği Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu ve arsa alırken fırsatçılara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Herkesin merakla beklediği Kanal İstanbul projesinin güzergahı hala belirlenmemesine rağmen konut fiyatları artış göstermeye başladı.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak da bu konu hakkında açıklama yaparak proje isimlerinin duyulması ile henüz ortada bir şey yokken arsa ve konut fiyatlarında büyük oranlarda artış yaşandığını söyledi.

Projeler Gayrimenkul Fiyatlarını Etkiliyor

Gayrimenkul ve arsa fiyatlarının yükselmesinde dev projelerin rolü büyük. Fiyatların yükselmesi proje ve lokasyona göre değişiklik gösteriyor. Ortada yalnızca adı olan projeleri örnek olarak göstererek küçük yatırımcılara arsa satışı gerçekleştiren fırsatçılara dikkat edilmesi gerekiyor.

Tüketici dernekleri ve hukukçular, yatırım yapmak isteyenleri bu tür durumlara karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, dev projeler ile ilgili kamu otoritelerinden bilgi edinilmesi gerektiğini belirtti.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, küçük yatırımcıların bu durumlarda büyük kazanç elde edeceğini hayali ile duyumlara göre hareket ederek, araştırmadan, birilerinin yönlendirmesi ile yatırım yapma girişiminde bulunduklarını vurgulayarak; “Fırsatçıların, dolandırıcıların ağına düşebiliyorlar. Şu anda Kanal İstanbul'a ilişkin çeşitli güzergahlar konuşuluyor. Çanakkale Köprüsü de konuşulmuştu. Bu gibi durumlarda küçük yatırımcının yapılacak veya yapılma ihtimali olan büyük projelerden kazanç sağlama hayalinden istifade etmeye çalışan fırsatçılar ortaya çıkıyor. Bunlara karşı uyanık olunmalı” açıklamasında bulundu.

Arsa Alırken Fırsatçılara Dikkat

Hatice Koçak, fırsatçıların tarım arazilerinin imarı varmış ya da yakın zamanda açılacakmış gibi hisselere bölerek satış yapabildiklerini, 50 dönümlük bir tarım arazisini hisselendirerek yüzlerce kişiye satabildiklerini ifade etti: “Böyle bir yerden tarım arazisi alan tüketici bilmelidir ki yeri tam olarak belli olmayan çok hisseli bir yer almaktadır. Üstelik ucuz gibi görünen ama gerçek fiyatından çok daha pahalı bir yer almaktadır. Küçük yatırımcı çeşitli kanallarla kendilerine ulaşan reklamlara karşı bu konuda bilinçli hareket etmelidir. Aksi takdirde yüksek kar hayali hüsranla sonlanabilir."

İlk kez 6 yıl evvel gündemde olan ve çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin güzargahı birkaç kez değiştiğini ifade eden Hatice Kolçak, arsa ve ev satın alıp kar etme düşüncesi olanların çoğunun hüsrana uğradığını vurguladı.

Hatice Kolçak, projenin güzergahının henüz belli olmadığını vurgulayarak, netleşen bir şeyin olmadığı halde alım satımların gerçekleştiğini dile getirdi.

Ayrıca Hatice Kolçak; kanal manzaralı evlerin satıldığını, kanala 300 metrede her arsanın el değiştirdiğini ve arsa fiyatlarının tavan yapıp ikinci kez el değiştirdiğini de ifade etti. Küçük yatırımcıların da dikkatli hareket ederek mağdur olmamak için daha dikkatli hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Taşınmaz Mülkiyetlerin Satış İşlemleri

Taşınmaz mülkiyetin, devrini amaçlayan sözleşmelerin geçerli olması için resmi şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu mülklerin, satışlarının ilgili tapu müdürlüklerinde, tapu müdürü veya yetkilisi huzurunda yapılması gerekli.

Hazine taşınmazları satın almak isteyenlerin, il defterdarlığına mutlaka başvurmaları gerekir. Hazine dışında özel mülkiyete ait olan yerler içinde alım satım işlemlerinden önce mutlaka ilgili tapu müdürlüklerinden araştırma yapması ve devir işlemlerinde dikkatli olması gerekir. Dev ve mega projeler için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin imar müdürlüklerinden bilgi edinmeleri kolaylık sağlar.