İkinci el araç piyasasında büyük değişim! Talepler yüzde 60 azaldı

Otomobil sahibi olmak isteyen kişiler için sektörden gelen son açıklama ile birlikte talepler ile birlikte fiyatlarda da azalmaların yaşandığı öğrenildi.
İkinci el araç piyasasında büyük değişim! Talepler yüzde 60 azaldı

Araç piyasasında köklü değişiklik! İkinci el otomobil piyasasına yapılan müdahalelerin ardından sektörde büyük değişikliklerin yaşanmaya başladığına şahit olundu. Fiyatların talepler ile birlikte azaldığı hakkında İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel tarafından konu ile ilgili açıklamalara yer verildi.

FİYATLAR YÜZDE 60 AZALADI!

Konuya ilişkin Ertemel tarafından yapılan açıklamalarda "İkinci el otomobil piyasası 3 aydan beri durgunluk yaşıyor. Bazı marka modellerde yüzde 5-10 arası indirimler söz konusu. Tabi burada sektörümüzün en önemli problemi olan kayıt dışı diye tabir ettiğimiz al sat işi yapanların piyasadan elini çekmesiyle birlikte sektörde bir boşluk oluştu. Tabi bu oluşan boşlukta hem sıfır araç bayilerinde hem de ikinci el otomotiv sektöründe bir stok birikmesi meydana geldi. Bununla ilgili bayiler şuanda kampanya başlatmış durumda. Bazı marka modellerde sıfır faizli kampanyalar bazılarında da vadesi uzatılmış kampanyalar düzenlenmekte. Tabi bu şekilde de ikinci el otomobil piyasasında da durgunluk söz konusu oluşturuyor. Aslında sektör olarak istediğimiz bir duruma geldik. Pandemi döneminde araç fiyatları ciddi manada yükselmişti. Gerçek alıcılar araca erişim konusunda fiyatlama anlamında zorlanıyorlardı. Geçtiğimiz aylara göre talep yüzde 60 düştü" şeklinde ifadeler ile taleplerin azaldığı öğrenildi.

FİYATLAR YÜZDE 25 DÜŞTÜ!

Galerici Ahmet Gürkan Keleş tarafından da konu hakkında yapılan değerlendirmelerin ardından fiyatların talep ile birlikte düştüğü hakkında "Şuanda eski fiyatlar ile yeni fiyatlar oluştu. Eski fiyatlar çok yüksekti şuanda yeni fiyatlar biz alımlarımızı yaparken yeni düşük fiyatlardan alıyoruz. Fiyatlar şuanda yüzde 25 düşük. Elimizde bulunan araçları satmaya çalışıyoruz. Yeni fiyatlardan aldığımız araçları satabiliyoruz fakat eski fiyatlara aldığımız araçları satamıyoruz. Eskiden alınmış olan araçlar ki bunlar şişik fiyatlardan alınan araçlardı bunları satmak şu anda imkansız gibi görünüyor. Eskiden alınan çok fazla araba galericilerin elinde kaldı. İlanlara baktığımızda 70 tane aynı marka aracın eski fiyattan olan ilanları pahalı duruyor aralarında 20 tanesi yeni fiyattan alınmış onlarda uygun ve talepte fazla. Aslında şu anda araba alacaklar için bir fırsat fakat yeni fiyattan oluşan fiyat aralığındaki arabaları tercih etmeleri gerekiyor. Eskiden alanlarda zaten arabalarını satmak istemiyor çünkü aldıkları araçlarda yüzde 30 fiyat gerilemesi yaşandı. Geçtiğimiz aylara göre talep yüzde 60 geriledi" değerlendirmelerinde bulunuldu.

Haber Editörü