AFAD Başkanı Memiş duyurdu! 180 bin konutun ihalesi yapıldı!

Bugün AFAD Başkanı Okay Memiş tarafından deprem konutlarının dönüştürülmesi ve yapılan konut ihalelerinin sayısı hakkında bilgilendirme yaptı.
AFAD Başkanı Memiş duyurdu! 180 bin konutun ihalesi yapıldı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Okay Memiş tarafından bugün yapılan son dakika açıklaması ile birlikte 180 bin konutun ihalesinin tamamlandığı öğrenildi. Gebze Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 5. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi'nin ardından gazetecilere açıklama yapan Memiş, konu ile ilgili yapılan açıklamalarda yıl sonunda kadar teslim edilecek olan konutların sayısı da açıklandı.

42 BİN KONUT YIL SONUNA KADAR TESLİM EDİLECEK!

Yapımı devam eden konutlara ilişkin açıklamalarda bulunan Memiş, "Alana ilk 2 ayda 1 milyon çadır sevk ettik. Bu 2 aylık süreçte hem ürettik hem de dünyadan çadır alıp sevk ettik. 2,5 milyon insanımızı o çadırlarda misafir ettik. 180 bin konutun ihalesi yapıldı. Yıl sonunda inşallah 42 binini teslim edeceğiz. Hak sahibi çalışmalarımız var, hasar tespit çalışmalarımız var, enkaz kaldırma çalışmaları var. Yıkımlar halen devam ediyor. Devlet boş durmuyor. AFAD olarak boş durmuyoruz. Yıl sonunda hak sahiplerinin üçte birini kalıcı konutlara yerleştireceğiz." diyerek merakla beklenen tarihi açıkladı.

Bununla birlikte 200 bine ulaşan konteynerlerde 600 bin kişinin misafir edildiğini ve depremlerden etkilenen 11 ildeki 14 milyon insanın ise depremden kısa bir süre sonra güvenli bölgelere tahliye edildiğini ifade etti.

BİNALARIN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN MESAJ VERDİ!

Deprem riski bulunan yerlerde de depreme hazırlık amacı ile konutların mutlaka dönüşümünün sağlanması gerektiğini açıklayan Memiş, AFAD tarafından yapılan çalışmaların uluslararası olduğunu "Şu anda Libya'dayız. Afganistan'a yardım için giren ilk ülkeyiz. Deprem ve büyük afet olan her yerdeyiz. Bizimle irtibata geçen bütün ülkelere devletimizin yardım elini ve Türk milletinin şefkat elini uzatıyoruz. Allah razı olsun onlar da bütün dünya, bize 6 Şubat depreminde yardımcı oldu. Hem Müslüman ülkeler hem de Avrupa ve diğer ülkeler bizlere yardımcı oldu, minnettarız. Biz de aynı şekilde nerede zorluk varsa orada yardımcı oluyoruz." ifadeleri ile aktardı.