CHP'den TOKİ ihaleleri iptal ediliyor iddiası!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer tarafından TBMM'ye sunulan iddiada son dönemde TOKİ ihalelerinin iptal edildiği ifade edildi.
CHP'den TOKİ ihaleleri iptal ediliyor iddiası!

TOKİ tarafından yapılan konut ihaleleri hakkında bugün CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer tarafından gündeme yeni bir iddia atıldı. Gelen iddiaya göre TOKİ'nin son dönemde iptal edildiği söylenen ihaleleri Türkiye Büyük Millet Meclis'ine taşındı.

TOKİ KONUTLARI İHALELERİNİN İPTAL EDİLDİĞİ İDDİA EDİLDİ!

Meclis'e CHP tarafından sunulan soru önergesinde Dinçer tarafından “Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden yaptığımız incelemeler sonucunda 2023 yılı içerisinde birçok ihalenin teklif verecek müteahhit olmadığından iptal edildiğini gördük. Okul, kamu hizmet binaları ve toplu konut gibi birçok hizmetin artan inşaat maliyetlerinden dolayı iptal edildiğini ve vatandaşın hizmetten yoksun bırakıldığını görüyoruz. AKP iktidarının ekonomi politikalarındaki öngörüsüzlükler ve yüksek enflasyon müteahhitlerin ihalelere girememesine yol açtı.” ifadeleri ile yeni bir iddia ortaya atıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer tarafından sunulan soru önergesinde şu ifadelere yer verildi;

3 AYDA 30'UN ÜZERİNDE TOKİ İHALESİ İPTAL EDİLDİ!

“Sürekli artan kur ve enflasyon sonucu oluşan ekonomik kriz ortamında kamu ihaleleri de peş peşe iptal edilecek duruma geldi. Sadece 3 ayda 30’un üzerinde TOKİ ihalesi iptal edildi. AKP iktidarı ve Bakanlık o kadar öngörüsüz ki belirledikleri malzeme fiyatları piyasanın çok altında kaldı. Böylece müteahhit de inşaat yapmaktan kaçınır hale geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri gibi kurumların ihalelerine kimse katılmaz hale geldi. Sadece geçtiğimiz yıldan bugüne dolar/TL kuru neredeyse 10 lira artmış durumda. Buna akaryakıt fiyatlarındaki artış da eklenince maliyetler tavan yapmıştır. AKP iktidarında müteahhitler de artık çivi çakamayacak duruma geldi.”

Bu durumun bir kriz göstergesi olduğunu ifade eden Dinçer, “Bakanlık daha kendi il binasını yaptıracak müteahhidi bile bulamıyor. Maliyetleri o kadar düşük tutuyorlar ki o fiyatlara inşaat yapamayacağını düşünen müteahhitler de ihaleye girmiyor. Sadece bu örnek dahi Türkiye’nin ne kadar büyük bir ekonomik krizde olduğunun en iyi göstergesidir.” dedi.

Bu iddiayı ise soru önergesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplanması istemiyle sunulduğu ifade edildi.