Antalya'da Kira Fiyatları Tırmanışa Geçti! 15 Bin TL'den Ucuz Ev Yok

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Antalya'da kira fiyatları zirveye çıktı. Yabancı sayısının çoğalması kiraların artmasında etkili olurken kentte 15 bin TL'nin altında kiralık ev bulmak oldukça güç.
Antalya'da Kira Fiyatları Tırmanışa Geçti! 15 Bin TL'den Ucuz Ev Yok

Enflasyonla başlayan kira artışları, Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da yükselişe geçti. Özellikle tatil bölgelerinde kiralık daire bulmak zorlaşmışken bir de üstüne savaş mağdurlarının akın etmesiyle kira fiyatları içinden çıkılmaz bir hâl aldı.

Hem yatırımcıların tercihi olan hem de savaş mağdurlarının yaşamak için tercih ettiği illerin başında gelen Antalya'da, kira fiyatlarındaki artış durdurulamıyor.

ANTALYA'DA KİRALAR 15 BİN LİRAYI AŞTI

Türkiye'de kiralık konut bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Enflasyon, fırsatçı ev sahipleri, yeni konut üretilememesi ve inşaat maliyetlerine bağlı olarak kira ücretlerinde ütopik artışlar gözlemleniyor.

Tüm illerdeki vatandaşlar yüksek kiralardan şikâyetçi iken durum Antalya'da çok daha ileri bir seviyeye taşındı. Öyle ki hem bir tatil beldesi olan hem de Rus ve Ukraynalı vatandaşların savaş nedeniyle göç ettiği bölgelerden biri olan Antalya'da ev kiraları 15 bin lirayı aştı.

Yüksek kiraların emlakçıları da zora sokması nedeniyle kentte yaşamak git gide zorlaşıyor. Kira artışlarındaki temel neden, Rusya - Ukrayna savaşı nedeniyle ülkemize gelen yabancılardan kaynaklandığı düşünülüyor. Türkiye'nin Avrupa'daki yaptırımlara dahil olmaması da bu vatandaşların ülkemize yönelmesine neden oluyor.

Antalya'da Kira Fiyatları Tırmanışa Geçti! 15 Bin TL'den Ucuz Ev Yok

Savaş etkilerinden faydalanmak isteyen bazı ev sahipleri ise evlerine değerinden çok daha yüksek bedel biçerek kiralık ilanları oluşturuyor. İnternet sitelerindeki kiralık evlere bakıldığında Antalya'da ev kiralarının 10 bin TL'den başladığı ve evin büyüklüğüne göre 20 bin TL'ye kadar çıktığı görülüyor.

Bazı ev sahipleri ise durumdan faydalanmak için kendi evlerini çok yüksek tutarlara kiraya verip kendileri de kiralık eve taşınıyorlar. Böylelikle kendi kiralarından çok daha yüksek bedeller elde ederek kâr bile sağlıyorlar.

Emlak365.com