Artan Emlak Vergilerine İtirazlar Sona Eriyor

MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş, emlak vergilerindeki değer artışı ile ilgili açıklamalar yaptı.
Artan Emlak Vergilerine İtirazlar Sona Eriyor

MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş, emlak vergilerindeki değer artışı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Gayrimenkul alanındaki uzmanlığı ve kazandığı ödüllerle adını duyuran MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş, son günlerde gündemde yer alan emlak vergilerindeki artış ile ilgili açıklama yaptı.

31 Temmuz’a Kadar Hukuki İtirazlar Yapılacak

MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş, emlak vergisi artışlarıyla ilgili, herhangi bir mağduriyet yaşamamak için, gayrimenkul sahipleri önce vergi değerlerini muhtarlıklardan öğrenmeleri gerektiğini vurguladı. Haksız bir değerleme ile karşılaşıldığı düşünülüyor ise, 31 Temmuz’a kadar hukuki itirazlarının yapılabileceğini söyleyerek:

“213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre Türkiye’de bulunan tüm binalar, araziler ve arsalar emlak vergisine tabidir. Emlak vergisi oranları, Emlak Vergisi Kanununun 11. maddesine göre tespit edilmektedir.

Tespit işlemi Emlak Vergisi Kanununun 29. maddesinde gösterilen usule göre hesaplanan vergi değeri esas alınarak yıllık olarak yapılmaktadır. Vergi değeri ise Takdir Komisyonlarınca dört yılda bir kez hesaplanmaktadır.2018 yılında yeni belirlenen vergi değerleri yürürlüğe girecek ve 4 yıl süre ile geçerli olacaktır.

Verilen süre içinde herhangi bir vergi mahkemesi nezdinde dava açılmamış ise takdir edilen vergi değeri kesinleşecektir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için, gayrimenkul sahipleri önce vergi değerlerini muhtarlıklardan öğrenmeliler. Eğer haksız bir değerleme ile karşılaştıklarını düşünüyorlarsa, 31 Temmuz’a kadar hukuki itirazlarını yapabilirler” açıklamasında bulundu.

Bedeller Eskiye Oranla Dört-Beş Katına Kadar Çıktı

Yeni emlak vergisi değerlerinin yürürlüğe girmeden 4 ay önce kamuya duyurulması zorunlu olduğu için, Takdir Komisyonlarınca ilgili yerlere bildirimler yapılmaya başlandığını dile getiren Av. Mustafa Güneş, bildirimlerin başlamasıyla bedellerin eskiye oranla dört, hatta beş katına kadar çıktığı mahallerin olduğunu söyledi.

Takdir Komisyonları arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitini dört yılda bir yapmakla yükümlü olduğunu ifade eden Av. Mustafa Güneş, emlak sahiplerinin yeni açıklanan bedel üzerinden 4 yıl boyunca emlak vergisi ödemesi yapacaklarını söyledi.

Bedellerin eskiye oranla dört, hatta beş katına kadar çıktığı mahallerin olması gayrimenkul sahiplerini zor durumda bırakabileceğini ifade eden Av. Mustafa Güneş:

“Takdir Komisyonlarınca binaların vergi değeri belirlenirken kullanılış tarzı, inşaatın nevi ve sınıfına göre; arsaların vergi değeri metrekare; arazi vergi değerinin takdiri, arazinin cinsi, sınıfı ve kullanma durumu da değerlendirildiğinden, her gayrimenkulün tabii olacağı vergi değeri birbirinden farklılık gösterebilmektedir” açıklamasında bulundu.