Beklenen Ankara Kanal Projesi

Mogan ve Eymir göllerinin devamı niteliğinde olan Kanal Ankara projesi şehrin sembolü haline gelecek.
Beklenen Ankara Kanal Projesi

Mogan ve Eymir göllerinin devamı niteliğinde olan Kanal Ankara projesi şehrin sembolü haline gelecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli projelerin başında yer alan 'Kanal Ankara' projesi tamamlandı.

Kanal Ankara projesi, Mogan ve Eymir Gölünün devamı olarak belirtiliyor. Tamamlanma aşamasında olan bu proje, Çankaya ilçesindeki İmrahor Vadisi üzerinde 9,2 kilometrelik alana kadar devam edecek.

Ankara'nın yeni sembollerinden biri haline geleceği düşünülen bu proje, yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanı sınırları içerisine alacak.

İkonik Park Olarak Tasarlandı

Tamamlanma aşamasında olan Kanal Ankara projesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar bilgi verdi. Amacın, Ankara'da güçlü bir yeşil alan oluşturmak istendiğini ifade etti. Projede; sportif, sosyal ve kültürel aktivite alanlarının olduğunu ve Ankara'ya değer katacağını dile getiren Vedat Üçpınar; “ikonik bir park olarak tasarlanan proje, şehirli insanın nefes alacağı önemli bir rekreasyon merkezi niteliği taşıyor. Kanal Ankara, dünyada pek çok metropolde bulunan büyük parklar gibi, şehrin sembolü olacak" açıklamasını yaptı.

3 milyon metrekarelik alanı kapsayan proje 7 ayrı eteptan oluşuyor.

Orman Sahası

Eymir Gölüne komşu olan projenin ilk etabı doğa aktiviteleri için düşünülmüş. Bu etapta ; ekolojik gençlik ve bilim atölyeleri, meyve bahçeleri, ormanlık alan, botanik bahçe, ponny park, yaşlı - engelli spor alanı, çocuk oyun alanı, dinlenme ve piknik alanları, kafeterya, idari bina - wc, ağaçlık alan, otopark, bisiklet park yeri ve kiralama noktası, seyir terasları yer alıyor.

Spor Sahası

Açık alanda yapılacak spor faaliyetleri için düşünülen bu etapta; aletli spor alanı, halı sahalar, basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis kortları, kaykay alanı, masa tenisi alanı, bowling alanı, bocca alanı ve büyük bir mini golf sahası bulunuyor.

Kültür Sahası

Konser- festival, gösteri alanı, yeşil amfi-tiyatro, açık sergi alanı, atölyeler (çocuk ve yetişinler için ayrı ayrı), müzeler, açık hava sineması, pedallı su araçları gezinme alanı, yaşlı - engelli spor alanı, çocuk oyun alanı, dinlenme ve piknik alanları, kafeterya, otopark, bisiklet park yeri ve kiralama noktası, seyir teraslarının yer aldığı bu etapta açık alanda yapılacak kültür faaliyetleri için planlanmış.

Ticaret Sahası

Bu etap konut yapılaşmasına yakın olarak düzenlenmiş. İçerisinde dükkan ve kafelerin bulunduğu bu etapta; ticari birimler, gölet, iskele ve gölet restoranları yer alıyor.

Merkez Sahası

Ana meydan, oyuncak parkı yer alan bu etapta, rekreasyon alanları planlanıyor.

Su Sahası

Bu etapta su ile ilgili faaliyetlerin yapılacağı bölge olarak planlanmış. Bu etap içerisinde; meydan, seyir terası, su gösterileri havuzu, model gemi havuzu ve buz pisti bulunuyor.

Macera Sahası

Bu etap proje kapsamındaki son alan. Bu etap İçerisinde ise özellikle çocuk ve gençlere hitap eden aktiviteler bulunuyor. Son alan olan macera etabında, macera parkı, tırmanma duvarı, macera köprüsü, fantastik oyun alanı, engelsiz oyun alanı, paintball alanı, açık satrançdama- üç taş- dokuz taş alanı, telesiej, dağ kızağı, go-kart alanı, bitkisel labirentler ve kamp alanı olması planlanıyor.