Gayrimenkul Sertifikası Farklı Projelerde Kullanılmadı

Türkiye’de ilk olarak Park Mavera 3 projesinde uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikası, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığından beri yeni bir projede uygulanması yönünde herhangi bir girişim belirtilmedi.
Gayrimenkul Sertifikası Farklı Projelerde Kullanılmadı

Türkiye’de ilk olarak Park Mavera 3 projesinde uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikası, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığından beri yeni bir projede uygulanması yönünde herhangi bir girişim belirtilmedi.

Gayrimenkul sertifikasında 3 ay tamamlandı.

Gayrimenkul sertifikası uygulamaya başladığı günlerde, gayrimenkul ve finans sektörü tarafından yoğun ilgi görmüştü.

Türkiye’de ilk olarak Park Mavera 3 projesinde uygulamaya konulan gayrimenkul sertifikası Mart ayı sonunda talep toplamış ve 5 Nisan’dan itibaren Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştı.

Gayrimenkul sertifikası ilk olarak, Park Mavera 3 projesi satışı için uygulamaya konuldu. Daha sonrasında ise diğer gayrimenkul projelerine; hatta mega projelerin finansmanı için kullanılacağı belirtildi. Bununla birlikte, hem müteahhitler için yeni bir finansman yaratılacak, hem de küçük birikim sahiplerinin gayrimenkul yatırımı yapması sağlanacaktı.

Fakat geçen 3 ay süre içerisinden bu yana yeni bir projede uygulanması yönünde bir girişimde bulunulmadı.

Park Mavera 3 projesinin, borsada işlem gören gayrimenkul sertifikasının 3 aylık işlem fiyatları, müteahhit firma ve sertifika yatırımcısını hoşnut edecek orana ulaşmadı. 42,5 TL’den ihraç edilen gayrimenkul sertifikası, borsada işlem görmeye başladığı andan itibaren bu orana hiç yükselmedi.

Bu durum da, hedeflenen küçük birikim sahiplerinin, sertifika ile gayrimenkul yatırımına yönelmediğini gözler önüne sermiş oldu.

Gayrimenkul Sertifikası

Gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak alabileceği küçük paylara bölünerek oluşturulan bir yatırım aracıdır. İnşa edilecek veya edilmekte olan bir projenin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetlerdir.

Sertifikanın Amacı

Gayrimenkul sertifikasının amacı, daire alacak kadar birikimi olmayan fakat gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları yatırıma ortak etmektir.

Gayrimenkul Sertifikası, yatırımcılara sertifika biriktirerek konut sahibi olma veya gayrimenkul değerlemesine katılma imkanı sunar.

Bunun dışında, küçük yatırımcılara değerli gayrimenkul projelerine yatırımları oranında ortak olma imkanı sağlayan, faizsiz bir sermaye piyasası aracıdır.

Park Mavera 3 Gayrimenkul sertifikası PMVR3 02.04.2020 tarihine kadar Borsa İstanbul’da işlem görecektir.
Yatırımcılar, Borsa İstanbul’da işlem görecek sertifikalarını istedikleri kadar artırma veya isterlerse borsada satıp nakde döndürme imkanına sahiptir.