Kiralık Villalar Çığ Gibi Büyüyor

Türkiye'de son yıllarda ön plana çıkan kiralık villalar daha ekonomik olması nedeni ile sakin bir tatil yapmak isteyenler için alternatif sunuyor. Sezonda yaklaşık olarak 300 bin turisti ağırlıyor.
Kiralık Villalar Çığ Gibi Büyüyor

Türkiye'de son yıllarda ön plana çıkan kiralık villalar daha ekonomik olması nedeni ile sakin bir tatil yapmak isteyenler için alternatif sunuyor. Sezonda yaklaşık olarak 300 bin turisti ağırlıyor.

Daha sakin bir ortamda fiyat olarak daha da ucuza tatil yapmak isteyenler için son dönemlerde otellere alternatif olan villa kiralama büyümeye devam ediyor.

Son yıllarda tercih sayısının çoğaldığı kiralık villalara talep gün geçtikçe artıyor. Hem daha ekonomik hem de daha sakin bir ortamda tatil yapma olanağı sağlıyor. Kiralık villalar sezonda yaklaşık olarak 300 bin turist ile 120 - 140 milyon lira arasında değişen ekonomik değer ile dikkat çekiyor.

15 yıllık geçmişi olan villa kiralama sektörü, zaman geçtikçe büyüyerek otel ve diğer konaklama tesislerine alternatif olarak gösteriliyor.

Türkiye'nin hemen hemen her yerinde bulunan kiralık villalar, internet üzerinden haftalık veya aylık olarak kiralanabiliyor.

Kiralanan villaların, haftalık ya da aylık konaklama ücretleri sezonun yoğunluğuna, konumuna, konaklayacak kişi sayısına göre farklılık gösterebilirken fiyatlar ortalama haftalık 2 bin ile 10 bin lira arasında değişiyor.

15 Yıl Önce başlayan Villa Kiralama

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ev Turizmi Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ogan yaptığı açıklamada, 15 yıl önce bir İngiliz firmasının Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan Mahallesi'nde 100 civarındaki villayı İngiltere'deki müşterilerine haftalık kiralamasıyla, bölgede yazlık villa kiralama geleneğinin başladığını, bunun Kaş ve Fethiye bölgesinden ülke geneline hızla yayıldığını ifade etti.

Yazlık villa kiralama sektörünün getirisinin dikkat çekmesi ile birlikte villa sayılarında hızlı bir artış yaşandığını dile getiren Mehmet Ogan, bazı bölgelerde arazi sahiplerinin kiralama maksadıyla villalar inşa ettiğini belirtti.

Villa kiralama sektörünün hızla yayılmasıyla birlikte, çok sayıda internet sitesinin de beraberinde kurulduğunu söyleyen Mehmet Ogan, ilk 1-2 yıl Kalkan'da 100 villa ile başlayıp, daha sonrasında çığ gibi büyüdüğünü vurgulayarak; "Kalkan'da 100 villa ile başladı ilk 1-2 yıl, ondan sonra çığ gibi büyüdü.Balıkesir Ayvalık'tan, KKTC'ye kadar uzandı.

Şu an tahminlerimize göre yazlık villa türünde 5 bin civarında villa bu şekilde ev turizmine hizmet veriyor. Ekonomik olması ve otelden daha sakin olması tercihte önemli rol oynuyor. Son yıllarda villalar, 'korunaklıya' döndü, herkes villasında havuzuna girerken dışardan başkasına görünmek istemiyor.

Fiyatlar haftalık ortalama 2 bin liradan başlayıp, villanın büyüklüğüne ve donanımına göre 10 bin liraya kadar çıkıyor. 6-10 kişi kalındığında, insanlara cazip geliyor.

Yaklaşık 5 bin villada yaz boyunca 300 bin civarında misafir ağırlanıyor. Haftalık ortalama kiralama ücretinin 2 bin lira olduğunu varsayarsak sezonluk ekonomik büyüklük 120-140 milyon lira arasında değişiyor"

Sıkı Denetim Getirildi

Ev turizmi komitesi olarak, villa sahipleri veya emlakçılar tarafından kayıt dışı kiralanması nedeniyle eleştiri aldıklarını ifade eden Mehmet Ogan, bu yıl ciddi denetlemelerin olduğunu söyledi.

Bu işi ciddi yapan TÜRSAB üyesi firmaların, eve giren tüm kişilerin kimlik bilgilerini İçişleri Bakanlığının sistemine girerek bildiriyor ve bildirilen kişi sayısına göre de gelir beyan edip vergisinin verildiğini açıkladı.