Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Detaylar

Konut alırken dikkat edilmesi gereken detaylar. Bina Özellikleri Ev ararken deprem bölgesi olan bir ülkede yaşadığımızı unutmadan öncelikli olarak binanın özelliklerine dikkat etmelisiniz. Türkiye genelinde 1999 sonrasında yapılmış olan binaların deprem yönetmeliğiyle uyumlu şekilde yapıldığını bilmelisiniz. Bu nedenle bu binalar daha güvenlidir ve binanın ne zaman yapıldığını öğrenmelisiniz. Binanın asansörünün , otoparkının , kapıcı dairesinin , su deposunun , güvenlik sistemlerinin olup ol
Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Detaylar

Konut alırken dikkat edilmesi gereken detaylar.

Bina Özellikleri


Ev ararken deprem bölgesi olan bir ülkede yaşadığımızı unutmadan öncelikli olarak binanın özelliklerine dikkat etmelisiniz. Türkiye genelinde 1999 sonrasında yapılmış olan binaların deprem yönetmeliğiyle uyumlu şekilde yapıldığını bilmelisiniz. Bu nedenle bu binalar daha güvenlidir ve binanın ne zaman yapıldığını öğrenmelisiniz.

Binanın asansörünün , otoparkının , kapıcı dairesinin , su deposunun , güvenlik sistemlerinin olup olmadığı ve bunların detaylarına dikkat etmelisiniz. Bunlara ek olarak binaya dış cephe kaplamayla mantolamanın yapılıp yapılmadığına da dikkat edip bunda kullanılan malzemelerin neler olduğunu da kesinlikle sorun.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli DetaylarDairenin Özellikleri


Ev ararken dikkat edilmesi gereken ikinci şey de dairenin özellikleri olmalıdır. Evin cephesi, ne miktarda güneş aldığı ayrıca karanlıkta kalan odası var mı yok mu öğrenmeniz ev değeri konusunda sizi bilgilendirecektir. Evin binasının kaç katlı olduğu da önemli bir ölçüttür. Daire hakkında değerlendirmede bulunurken çocuğunuz veya yaşlı bir aile üyeniz var mı bunu da ölçüt olarak değerlendirmelisiniz. Binanın asansörünün ve güvenlik sisteminin ayrıntılarına da dikkat etmelisiniz.

Evde kendiniz oturmayı düşünüyorsanız mobilyalarınızın ve beyaz eşyanın boyutlarına göre evi değerlendirmeyi de kesinlikle unutmamalısınız.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli DetaylarLokasyon


Evin yaşadığınız kentte bulunan sosyal ortamlar ile merkezi yerlere yakınlığı da gündelik yaşamınızı kolaylaştıracağından önemli bir ölçüttür. Bilhassa büyük kentlerde metroya, metrobüse, tramvaya, minibüse olan konum ev ararken kararınızda etkili olmalıdır. Bunlara ek olarak evin çalıştığınız işe ,okula , hastaneye , çarşıya göre konumu da değerlendirilmelidir.

Fiyat /Performans


Son ölçüt ise evin ücretinin sizin bütçenize uygun olmasıdır. Evin çevresindeki kirada ya da satışta olan evlerin niteliklerini karşılaştırmalısınız. Ev ararken bu işe yeterince zaman ayırmaya ve işi aceleye getirmemeye özen gösterin. Araştırmayı internetten de geniş boyutlu olacak şekilde yapmalısınız.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Detaylar