Konutlarda Sosyal Tesislerin Gelişmesi Yazlık İhtiyacını Azaltıyor

Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan, yapılan konutların özellikli olmasından dolayı yazlıklara duyulan ilginin azaldığını açıkladı.
Konutlarda Sosyal Tesislerin Gelişmesi Yazlık İhtiyacını Azaltıyor

Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan, yapılan konutların özellikli olmasından dolayı yazlıklara duyulan ilginin azaldığını açıkladı.

Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan, yeni yapılan konutlarda sosyal özelliklerin artmasının, insanların tatile gitme isteklerini etkilediğini vurguladı.

Yalnızca büyük şehirlerde değil hemen hemen bütün illerde çok özellikli konut projeleri artış gösteriyor.

Gelir seviyesi yüksek olan insanlar, kendilerini iyi hissettirecek evlerde yaşamak istiyorlar. Spor, güvenlik, eğlence gibi aktivitelere yönelerek şehrin ve iş hayatının stresini sosyal tesislerde atarak dinlenmeyi tercih ediyorlar.

Konut projelerinde sosyal aktivite özellikleri ve diğer özellikler gün geçtikçe daha çok konutta yer almaya başlıyor. Konutlarda gelişen bu yapı insanların yazlığa gitme ve tatil yapma isteklerinin azalmasına neden oluyor.

Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan, yapılan konut tercihi ile ilgili yapılan anketlerin, bu yöndeki eğilimi kanıtlar nitelikte oluğunu vurguladı.

Kaan Pehlivan, konutlarda yer alan sosyal aktivitelerin atmasıyla yaz aylarının vazgeçilmezi olan, özellikle çocuklu ailelerin keyifli vakit geçirdikleri yazlıkların özlenmemeye başlandığını belirtti.

Bu konuya ilişkin Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan; “Çocuklar her zaman denizle, havuzla haşır neşir olmayı, açık ve yeşillik alanlarda vakit geçirmeyi sevmişlerdir. Buna bir de arkadaşlıklar, dostluklar eklenince bir an önce okulların kapanıp yazlıklara yada tatile gitmeyi isterler. Ailelerin de ilk tercihleri çocuklarının mutluluğu ve huzuru olmuştur. Ne var ki yazlıklara ulaşım sorunu, ebeveynlerin iş yoğunlukları uzun süreli tatilleri daha az mümkün kılmaya başlamıştı. Ancak artan konut projeleri buradaki ihtiyacı önemli ölçüde karşılar oldu. Aileler güven içerisinde keyifli bir yaz geçiriyorlar. Bu dönüşümü hem konut tercihi anketlerinde hem de satılık yazlık istatistiklerine baktığımızda daha net görebiliyoruz” açıklamasını yaptı.

Ailelerin Konutlarda Dikkat Ettikleri Özellikler

Kaan Pehlivan, geçmiş dönemlerde Kayseri'de yapmış olduğu ‘Konut Satın Alma Ve Tüketici Tercihleri Araştırması’nda ; araştırmaya katılanların % 98'inin projede yer alan güvenlik sistemine, % 53'ünün çocuk havuzu olup olmamasına dikkat edip o yönde tercih yaptıklarını dile getirdi. Yapılan aynı araştırma kapsamında % 85 oranında da çocuk oyun alanlarına dikkat edildiğini belirtti.