Rönesans Holding'den 1 Milyar Euroluk Proje

Rönesans deneyimlerini Avrupa'ya taşıyor. Hollanda Rotterdam’da yaklaşık 1 milyar euro tutarında, yol ve tünellerden oluşan PPP projesine imza atmak için hazırlıklara başladı.
Rönesans Holding'den 1 Milyar Euroluk Proje

Rönesans deneyimlerini Avrupa'ya taşıyor. Hollanda Rotterdam’da yaklaşık 1 milyar euro tutarında, yol ve tünellerden oluşan PPP projesine imza atmak için hazırlıklara başladı.

Türkiye’de sağlık alanında elde ettiği PPP deneyimini Avrupa’ya taşıyan Rönesans, geçtiğimiz yıl satın aldığı Ballast Nedam ile birlikte, Hollanda Rotterdam’da yaklaşık 1 milyar euro tutarında, yol ve tünellerden oluşan PPP projesine imza atmak için hazırlık yapıyor.

Rotterdam’da planlanan A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı Projesi, Hollanda'nın en merkezi bölgesinde yapılıyor. Mevcut ve yeni altyapının tasarımından oluşan A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı Projesi, bölgeye erişimi de kolaylaştıracağı belirtildi.

1993 yılında kurulan Rönesans Holding, o günden bu yana Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’daki hızlı büyümsini sürdürmeye devam eden holdingin, dünyanın lider müteahhitlik şirketleri arasında yer alma hedefiyle organik ve inorganik büyümesi de devam ediyor.

Rönesans Holding, Avusturyalı Alpine Bau şirketinin İsviçre’deki iştiraki Hergiswil şirketi ve Alman Heitkamp şirketini de bünyesine katarak, Hollandalı inşaat şirketi Ballast Nedam’ın da tamamını satın aldı.

Devasal Tünel Hazırlıkları Başladı

Rönesans, satın almaların ilk sonucu olarak Avrupa’nın 100 yıllık hayali, dünyanın en uzun tüneli Goothard Base’i hayata geçiren ve Zürih ile Milano’yu birbirine bağladı. Rönesans Holding şimdi ise, Rotterdam’da yollar ve tünellerden oluşan devasal bir proje için hazırlıklara başladı.

Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün (Rijkswaterstaat) yapmış olduğu açıklama ile Hollanda’nın en merkezi bölgelerinden Rotterdam’da hayata geçecek A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı projesi, mevcut ve yeni altyapının tasarımından meydana geliyor.

Deneyimlerini Avrupa’ya Taşıyor

Türkiye’de sağlık alanında önemli PPP projelerine imza atan Rönesans, şimdi de deneyimlerini Avrupa’ya da başarıyla taşıyor. Projenin işletmesi 20 yıl boyunca bu konsorsiyumda olacak ve Hollanda'nın diğer şehirleriyle çevre bölgelerden Rotterdam’a erişimi kolaylaşacak.

Ballast Nedam Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Düzyol, proje bedelinin yaklaşık 1 milyar euro olduğunu vurguladı.
Hollanda sosyal hayat ve ekonomisi açısından böyle büyük bir projede bir Rönesans Holding şirketi olarak yer almanın gururunu yaşadığını ifade eden Cenk Düzyol:

“Bugüne kadar Avrupa’da dev satın almalar gerçekleştiren Rönesans olarak Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil ediyoruz. Avrupa şehirlerinin en büyük projelerinde Rönesans imzası bulunması, sadece bizim için değil ülkemiz için de gurur kaynağıdır.

Yaklaşık 150 yıllık deneyime sahip Ballast Nedam’ın Avrupa’daki büyüme ivmemizi katlayarak artıracağını geçen yıl açıklamıştık. A24 Blankenburg-Verbinding Kamu-Özel Ortaklığı projesi, Goothard Base Projesi ile bu başarı hikayemizin en somut sonuçları arasında yerini şimdiden aldı” açıklamasını yaptı.