Sakarya'da DASK Yaptırmayan 61 Bin Konut Belirlendi

Sakarya'da 17 Ağustos 1999 depreminin ardından zorunlu kılınan deprem sigortasını yaptırmayan çok sayıda konutun olduğu belirlendi.
Sakarya'da DASK Yaptırmayan 61 Bin Konut Belirlendi

Sakarya'da 17 Ağustos 1999 depreminin ardından zorunlu kılınan deprem sigortasını yaptırmayan çok sayıda konutun olduğu belirlendi.

Çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Marmara Depreminde büyük hasar gören illerimizden birisi de Sakarya olmuştu.

17 Ağustos 1999 depreminde büyük hasar yaşayan Sakarya'da 61 bin konutun deprem sigortası olmadığı belirlendi.

Yaşanan depremin ardından geçen 19 senede ise Sakarya’da bulunan 194 bin 190 konuttan 133 bini Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) zorunlu deprem sigortası yaptırdı. 17 Ağustos depreminde büyük hasar gören Sakarya'da halen DASK yaptırmayan 61 bin konutun olduğunu söyleyen yetkililer, vatandaşları en kısa zamanda deprem sigortası yapmaları konusunda uyardı.

DASK Zorunlu Kılındı

17 Ağustos 1999 deprem felaketinin ardından DASK zorunlu kılınmıştı. Sakarya il sınırları içerisinde toplamda 194 bin 190 konut bulunurken bunlardan sadece 133 bin tanesinin DASK sigortası yaptırdığı belirlendi. 61 bin konutun halen sigorta yaptırmayarak büyük risk altında olduğu ifade edildi.

Daha Hassas Davranılmalı

Esen Sigorta Acentesi Genel Müdürü Ali Esen, 61 bin vatandaşın halen sigortasız yaşadığını vurgulayarak; "Malumunuz bölgemiz 1. derece deprem bölgesi. Ülkemizde Ege’de ki özellikle Bodrum merkezli en son meydana gelen depremde yaralılarımıza şifalar diliyorum. Bu depremler sonucunda vatandaşlarımız hadi gideyim deprem sigortasını yaptırayım, unutmuştum diyor ve sigortalarını yaptırmaya geliyorlar. Bizler sigorta acenteleri olarak ciddi bir hareketlilik söz konusu.

Buradan tüm Sakarya halkına seslenmek istiyorum, ’Bugün Sakaryamızda en son almış olduğum listede 194 bin 190 ilçeler dahil olmak üzere bina var.’ 133 bin vatandaşımız zorunlu deprem sigortası yaptırmış durumda. 61 bin vatandaşımız sigortasız yaşıyor.

Bugün Bodrum’da şuanda hasar gören vatandaşlarımızın binaları evleri üzerinde doğal afet kurumunun çalışmaları sürüyor. Sakarya yerle bir oldu ama ayağa kalktık, kalkmasını bildik. Ama deprem tedbiri olarak da yanında doğal afet kurumunun zorunlu deprem sigorta poliçesini her ev sahibi, evlerini deprem sigortası yaptırsın. 61 bin vatandaşımız şuan sigortasız yaşıyor” açıklamasını yaptı.