Suudi Arabistan'dan 'Turizm Cenneti' Projesi

Suudi Arabistan'ın hayata geçireceği proje ile vizesiz seyahat edilebilecek ve uygulanan sınırlamalar kaldırılacak.
Suudi Arabistan'dan 'Turizm Cenneti' Projesi

Suudi Arabistan'ın hayata geçireceği proje ile vizesiz seyahat edilebilecek ve uygulanan sınırlamalar kaldırılacak.

Kızıldeniz kıyılarında turizm cenneti kurma planları yapan Suudi Arabistan, kıyafet kısıtlamalarını ve vize sınırlamalarını kaldırabileceğini belirtti.

Planlanan turistik bölgede, kadınlara uygulanan kısıtlamalar, kadın ve erkeklerin farklı farklı alanlarda bulunmaları gibi durumların kaldırılması bekleniyor.

Suudi Arabistan yapmış olduğu açıklamada, Kızıldeniz boyunca uzanan 50 adayı kapsayacak devasa bir 'yarı özerk' turizm bölgesi oluşturmayı düşündüğünü belirtti.

Alınan bilgilere göre; ülkedeki Kamu Yatırım Fonu'ndan yapılan açıklamada (PIF) 'yarı özerk bölgenin uluslararası standartlara eşit kanunlarla yönetileceği' belirtildi.

Ziyaretçi Kazanmak İçin Çalışmalar Yapılıyor

Suudi Arabistan ekonomisinin petrole bağımlılığını ortadan kaldırmak ve genç işsizliği önlemek için "Vizyon 2030" programı kapsamında Kızıldeniz için evrensel turizm projesi başlatacağını belirtti.

Ülke, petrol fiyatlarının düşmesi nedeni ile ekonomisini çeşitlendirmeye çabalıyor. Suudi Arabistan, hem yabancı turistleri hem de ziyaretçileri kazanmak için çalışmalar yapıyor.

'Vizyon 2030' adlı planlanan projeye, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman öncülük ediyor. Salman öncülük ettiği projede, 50 ada ve koyda lüks turizm merkezleri kurmayı planlıyor.

Hayata geçirilecek projenin, ülkenin sahil şeridinde, yaklaşık 200 km boyunca inşa edileceği düşünülüyor.

Projede Yer Alacak Aktiviteler

Adalar Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz kıyısındaki Al Wajh ve Umluj kentleri arasında uzanıyor. Turizm planı kapsamında bölgede dalış noktaları, lüks oteller ve doğa koruma alanı olacak. Turistler paraşüt, trekking ve kaya tırmanışı yapabilecek.

Projede mercan kayalıkları, faal olmayan volkanlar, Arap leoparları ve doğanların yaşadığı doğa koruma alanı gibi turistik yerlerin olacağı ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki antik Mada'in Saleh harabelerine ulaşım gibi aktivitelerin bulunacağı da bildirildi.

4 Milyar Dolarlık Getiri Sağlayacağı Düşünülüyor

Yapılacak projenin, ülke ekonomisi için yıllık 4 milyar dolarlık (15 milyar Suudi Riyali) katkı sağlayacağı ve yaklaşık olarak 35 bin kişiye istihdam sağlayacağı düşünülüyor.

Hayata geçirilecek projenin inşaat faaliyetlerine 2019 yılının ikinci yarısında başlanacağı ve 2022 yılında tamamlanması düşünülüyor.