Tek Bir Şartı Var: Ev Alıp Satanlara Para İadesi Yapılıyor! Yatırılan Tapu Harcı İade Edilecek

Gelir İdaresi Başkanlığı açıkladı, milyonlarca kişiye para iadesi müjdesi geldi! Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında ev alıp satanlara tapu harcı para muafiyeti iadesi yapılacak.
Tek Bir Şartı Var: Ev Alıp Satanlara Para İadesi Yapılıyor! Yatırılan Tapu Harcı İade Edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kentsel dönüşüm projelerine tapu harcı muafiyeti getirilmişti. Söz konusu yasal düzenleme kapsamında kentsel dönüşüm projelerinden ev alan kişilere sıfır tapu harcı imkanı sağlanırken pek çok kişi bu haktan haberdar olmadığı için tapu harcı ödeyerek yeni evini almıştı.

Bazı kişiler ise satın aldıkları konutların kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretildiğinden haberdar olmadığı için evini satın alırken tapu harcı ödemesi yaptı. Süreçte kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti hakkı olmasına rağmen konut alımında harç ödeyen kişilere Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tapu harcı para iadesi müjdesi geldi.

SIFIR KONUT ALANLARA TAPU HARCI İADESİ MÜJDESİ GELDİ! KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI MUAFİYETİ İLE FAZLA ÖDENEN VERGİ NASIL GERİ ALINIR?

Türkiye'de son dönemde pek çok şehirden peş peşe deprem haberleri gelmeye devam ederken yurt genelinde aktif fay hattı üzerinden olan şehirlerde riskli yapı stokunu yenilemek için kentsel dönüşüm projelerine hız verilmişti. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok şehirde kentsel dönüşüm projeleri hız kazanmıştı.

Tek Bir Şartı Var: Ev Alıp Satanlara Para İadesi Yapılıyor! Yatırılan Tapu Harcı İade Edilecek

Kentsel dönüşüm projelerini teşvik etmek ve çalışmaları hızlandırmak adına devlet kentsel dönüşüm kira yardımı, devlet destekli konut kredisi gibi hizmetleri devreye sokarken bu projeleri daha da cazip hale getirmek adına sıfır tapu harcı ve kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti uygulaması devreye alınmıştı.

Tek Bir Şartı Var: Ev Alıp Satanlara Para İadesi Yapılıyor! Yatırılan Tapu Harcı İade Edilecek

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI PARASI İADESİ NASIL GERİ ALINIR?

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz 25 Temmuz 2014 tarihinden sonra ev alan kişilerin kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti hakkı olduğunu belirterek kentsel dönüşüm projelerinden ev alan kişilere para iadesi yapılacağını dile getirdi.

Kentsel Dönüşüm Yasası adı ile anılan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında ödemenin üzerinden 30 gün geçmediyse ödeme yaptığı tapu dairesine, süre dolduysa ise Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden tapu harcı iadesi için dilekçe örneği ile başvuru yapması durumunda ödemiş olduğu fazla verginin iadesini alması söz konusu oluyor. Ancak bu haktan yararlanmak için projenin mutlaka kentsel dönüşüm kapsamında üretilmiş olması şartı aranıyor.