Yabancılara Gayrimenkul Yatırımı İle Vatandaşlık Hakkı Veren Uygulamada 250 Bin Dolar Sınır Değişti!

Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul satın alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı elde etmelerine dair kriter değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandı.
Yabancılara Gayrimenkul Yatırımı İle Vatandaşlık Hakkı Veren Uygulamada 250 Bin Dolar Sınır Değişti!

Yabancıların Türkiye’de konut satın alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarına dair uygulamada değişikliğe gidildi. Resmi Gazete’de yayınlanan “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile yabancılara vatandaşlık imkanı verilmesi hususunda iki kritik değişiklik yapıldı.

YABANCILARA GAYRİMENKUL YATIRIMINDA VANATDAŞLIK KRİTERİ 400 BİN DOLARA YÜKSELDİ

Türkiye’de 250 Bin Dolar değerinde gayrimenkul satın alan yabancılara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı veriliyordu. Bu kriterde değişikliğe gidilerek alt limit sınırı 400 Bin Dolar seviyesine yükseltildi. Artık yabancılar Türkiye’de en az 400 Bin Dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapmaları halinde vatandaşlık alma hakkı elde edebilecekler.

Yabancılara vatandaşlık hususu verilmesi konusunda bir başka yol ile alakalı olarak da değişiklik yapıldı. Buna göre Türkiye’de Bireysel Emeklilik Sitemi (BES) içerisine 500 Bin Dolar veya tutarı ile katılan yabancılara da vatandaşlık hakkı verilecek. Bu yatırılan katkı payı en az 3 yıl süre ile ilgili fonda tutulacak. Döviz tutarları işlem öncesinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankaya yatırılacak ve bu banka tarafından da Merkez Bankası’na satılacak. Bu satım sonrasında elde edilecek Türk lirası tutar Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde yer alan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fonlarda değerlendirilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan bu kararların yürürlüğe girme tarihleri hakkında da bilgi verildi. Buna göre yabancıların vatandaşlık hakkı elde edebilmeleri için gayrimenkul satın alırken uygulanacak olan 400 Bin Dolar kriteri bir ay sonra yürürlüğe girecek. Bu süre içerisinde 250 Bin Dolar değerinde gayrimenkul satın alacak olan yabancılar vatandaşlık hakkı elde etmeye devam edebilecekler. BES yatırımı ile vatandaşlık imkanına dair değişiklik ise hemen yürürlüğe girdi.

Emlak365.com