Enflasyonun Freni Patladı! Dolar Kahini Enflasyon Vuracak Dedi, Bundan Sonra Dolar ve Altında Olacakları Söyledi

Ekonomist Remzi Özdemir TÜİK Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Yüksek çıkan enflasyon rakamlarını değerlendiren Özdemir dolarda ve altında bundan sonra olacakları söyledi.
Enflasyonun Freni Patladı! Dolar Kahini Enflasyon Vuracak Dedi, Bundan Sonra Dolar ve Altında Olacakları Söyledi

TÜİK Mart ayı enflasyonu rakamı ve Nisan 2022 resmi kira artışı zam oranı rakamını açıkladı. Ne yazık ki enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş Mart ayında da tüm hızı ile devam ederken yıllık TÜFE ortalaması yeni bir rekora imza attı.

Tüm dünyada derin uykusundan uyanan enflasyon canavarı piyasaları paramparça ederken Türkiye'de Mart ayında aylık enflasyon yüzde 5,46 seviyesine ulaşırken yıllık TÜFE ortalaması yüzde 60 seviyesini de aşarak yüzde 61 rakamını görerek son 20 senenin yeni rekorunu kırdı. Peki, enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş piyasaları nasıl etkiler, dolar kuru ne olur, altın fiyatları yükselir mi, yüksek enflasyon altını nasıl etkiler?

ENFLASYON YÜKSELİRSE DOLAR NE OLUR, TÜFE YÜKSELİNCE ALTIN NASIL ETKİLENİR?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişi Yeni Çağ televizyonuna değerlendiren Remzi Özdemir Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirerek "Son 20 yılın en yüksek enflasyonu olabilir ama burada asıl büyük bir rekor var. Sen bunu 4 - 5 ayda buraya getirdin. Eylül ayında yüzde 19 olan enflasyon Mart ayında yüzde 60 üzerine çıktıysa bu bir dünya rekorudur, beceriksizlik rekorudur.

Enflasyonun Freni Patladı! Dolar Kahini Enflasyon Vuracak Dedi, Bundan Sonra Dolar ve Altında Olacakları Söyledi

ENFLASYON NEDEN YÜKSELDİ, ENFLASYON NEDEN BU KADAR HIZLI YÜKSELİYOR?

Eylül ayında yüzde 19 seviyesinde seyreden enflasyon bu rakamı gördüyse herkesin oturup bunu düşünmesi lazım. Ben neden bu duruma düştüm diye herkesin oturup düşünmesi lazım. Savaş çıkan ülkede bu enflasyon yok. Neden oldu bu enflasyon? Tek bir kişinin dayatması ile faizin enflasyona sebep olduğu dayatması ile bu hale geldi. Merkez Bankası bu saçma sapan tezin peşine düşüp enflasyonu bu rakamı getirdi. TÜİK yüzde 61 diyor ENAG bu rakamı yüzde 141 olarak açıkladı. Kimse TÜİK'e inanmıyor zaten.

Enflasyonun Freni Patladı! Dolar Kahini Enflasyon Vuracak Dedi, Bundan Sonra Dolar ve Altında Olacakları Söyledi

DOLAR VE ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ, ENFLASYON RAKAMLARI ALTINI NASIL ETKİLER?

Dolar halen 17 TL seviyesinde duruyor. Nereye kadar doları vatandaştan ya da dışarıdan aldığın borç para ile tutacaksın. Bir ülkede yüzde 60 enflasyon varken sen doları arka kapı operasyonları ile nereye kadar tutabilirsin? Ben yatırım araçlarında özellikle dolarda şansları kalmadığını, Türkiye'ye çok ciddi bir para girişi olmaması halinde mevcut iktidarın kuru bu seviyede tutamayacağını ve bir yerde kırılacağını söylüyorum.

Önümüzdeki dönemde bizi daha sıcak günler bekliyor. Yurt dışında devasa sorunlar büyüyor. FED'in faiz artışı gümbür gümbür geliyor. Amerika petrolü stratejik olarak düşürüyor. Rusya'yı durdurmak için bunu yaptı. 1 ay 1,5 ay sonra bu rezerv biter. Bunlar yeni kaoslara neden olabilir. Petrolün yeniden 130 dolara çıkması demek motorinin 30-35 lira olmasına neden olacak" dedi.

ENFLASYONDA YÜKSELİŞ DEVAM EDERSE DOLAR VE ALTIN NE OLUR, YÜKSEK ENFLASYON ALTINI NASIL ETKİLER?

NOT: Burada yer alan açıklamalar ekonomist Remzi Özdemir tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz, bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.