GSS Borcunuzu İkinci Yöntemle Sildirin! Gelir Testinde Olumsuz Sonuç Çıkanlar Dikkat

Geçmişten GSS prim borcu olan milyonlarca kişi bulunuyor. Bu vatandaşlara dair borçlar eğer hane geliri yüksek ise silinmiyor. Ancak borçların silinmesi için farklı yöntem var.
GSS Borcunuzu İkinci Yöntemle Sildirin! Gelir Testinde Olumsuz Sonuç Çıkanlar Dikkat

Bilindiği üzere Türkiye'de genel sağlık sigortası sistemi uygulanıyor. Sistem sigorta primi ödemeyenler için aylık cuzi bir miktarda ödeme yaparak ücretsiz sağlık hizmeti alınmasını sağlıyor. Ayrıca aile bireylerine bakmakla yükümlü olan kişilerin ödeme yapması yeterli oluyor.

GSS PRİM BORCU OLANLAR DİKKAT

Genel Sağlık Sigortası ödemelerini düzgün yapan vatandaşlar sunulan tüm imkanlardan faydalanabiliyorlar. Ancak GSS prim borçları ödenmediğinde ise vatandaşlar sorun yaşayabiliyorlar. GSS prim borcu olanlar için standart gelir testi ile borçların silinmeis mümkün. Ancak GSS tersit sonunda herkesin borçları silinmez. Bu durumda ise yapılabilecek ikinci bir adım var.

Borçların Silinmesi için İlk Yöntem

GSS prim borcu olanlar için ilk yöntem, borçların gelir testi ile silinmesi. Hane gelir düzeyi düşük olan çalışmayan vatandaşlar gelir testi yaptırarak borçlarının silinmesini sağlayabilirler. GSS prim borçlarının silinmesi için vatandaşlar kendi ilçelerinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecekler. Buradan gelir testi yaptıracak vatandaşlar sonuca göre borçlarını sildirebilecekler.

Fazla Bilinmeyen İkinci Yöntem

GSS prim borcu olanlar için bilinmeyen yöntem ise borçlara itiraz işlemleri. Vatandaşlar haklı bir nedenden dolayı GSS borçlarını sildirebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüklerine başvuru yapacak olan vatandaşlar borçlarını sildirmek için geçerli bir neden sunacaklar. Ancak her sebep geçerli kabul edilmez. Bu noktada borçların askerlik döneminde gelmiş olması gibi haksız nedenlerden çıkmış olması gerek.

YAPILANDIRMA DEVAM EDİYOR

Borçlarını sildiremeyen vatandaşlar için ise yapılandırma fırsatı sunuluyor. Halen devam eden başvurularda vatandaşlara peşin ödemelerde yüzde 90 faiz cezası silme imkanı taksitli ödemelerde de 3 yıllık ödeme planı seçeneği sunuluyor. GSS prim borcu yapılandırma işlemleri e-Devlet kanalı üzerinden yapılacak.