TOKİ İlk Evim İlk İşyerim projesinden alınan müstakil arsaya prefabrik ev yapılır mı?

TOKİ'nin İlk Evim İlk İşyerim projesi kapsamında vatandaşlara arsa satışları için başvurular başladı. Peki TOKİ'den satın alınacak bu arsalara prefabrik ev yapılır mı? TOKİ'nin müstakil arsalarına prefabrik ev yapma izni veriliyor mu?
TOKİ İlk Evim İlk İşyerim projesinden alınan müstakil arsaya prefabrik ev yapılır mı?

TOKİ tarafından İlk Evim İlk İşyerim sosyal konut projesi kapsamında arsa satışları için başvuru işlemleri başladı. Vatandaşlar 7 Kasım'a kadar Türkiye'nin 81 ilinde toplam 1 milyon arsa için başvuru yapabilecekler. Başvuru ücreti olarak 500 TL ödeyecek olan vatandaşlar kurada isimlerinin çıkması durumunda bu arsaları satın almaya hak kazanacaklar. 

TOKİ İKİ ÇEŞİT ARSA SATACAK!

TOKİ tarafından vatandaşlara iki tür arsa satışı yapılacak. Müşterek ve müstakil arsalar vatandaşlarca satın alınabilecek. Müşterek arsalar satın alınması durumunda vatandaşlar arsalarda hisse sahibi olacaklar ve o arsalar üzerinde konut kooperatif usulü ile zemin artı 4-5 kat planında konutlar inşa edebilecekler. Müstakil arsaların konut inşaat planı ise farklı olacak.

MÜSTAKİL ARSALARDA NASIL KONUTLAR İNŞA EDİLECEK?

TOKİ'nin satacağı müstakil arsalarda vatandaşların nasıl konutlar inşa edebilecekleri de merak ediliyor. Bu arsaların büyüklükleri en az 350 metrekare en fazla 500 metrekare olacak. Bu arsalar üzerinde en fazla 150 metrekareye kadar konutlar inşa edilebilecek. Vatandaşlara yüksek katlı konut inşası için izin verilmeyecek. Bu inşa edilen konutlar vatandaşların barınma ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacak. Yüksek katlı konutlar inşa edip bu konutları satarak kazanç elde etmek imkanı bulunmayacak. 

TOKİ ARSALARINA PREFABRİK EV YAPILIR MI?

TOKİ tarafından satılacak olan arsalarda prefabrik ev kurulup kurulamayacağı da merak ediliyor. Prefabrik evlerin betonarme evlere göre daha ucuz maliyetli olmasından dolayı vatandaşlar kendilerine bu imkanın verilip verilmeyeceğini merak ediyorlar. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıklamasına göre bu müstakil arsalarda sadece TOKİ tarafından belirlenen projelere uygun şekilde konutlar inşa edilebilecek. Dolayısıyla TOKİ arsalarında prefabrik ev yapılmasına izin verilmeyecek. TOKİ bu arsalarda belirlenen proje dışında inşaatların yapılmasına izin vermeyecek.