TOKİ sosyal konut başvurusu yapanlar dikkat! Konut tesliminde ödenecek ek ödeme ortaya çıktı!

250 bin konutluk TOKİ’nin sosyal konut projesi ile alakalı olarak çok önemli bir ödeme ayrıntısı daha ortaya çıktı. Sosyal konutları satın alacak olanların peşin olarak bir de KDV ödeyecekleri iddia edildi. İşte o iddianın ayrıntıları...
TOKİ sosyal konut başvurusu yapanlar dikkat! Konut tesliminde ödenecek ek ödeme ortaya çıktı!

TOKİ tarafından geçtiğimiz günlerde başlatılan sosyal konut projesi yurt genelinde büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Yaklaşık 3 milyon vatandaş bu sosyal konutları satın alabilmek için başvuru yaptılar. Peşinat ve taksit ödemeleri vatandaşlara oldukça cazip gelinde sosyal konut için başvuru rekoru kırıldı. Ancak TOKİ’den sosyal konut satın alacakları yakından ilgilendiren kritik bir detay ile alakalı iddia gündeme bomba gibi düştü.

ORTALAMA KONUT FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ’den 2+1 ve 3+1 sosyal konut satın alacakların bu evleri hangi maliyetlerle satın alacakları üzerinde tartışmalar yapılıyor. Buna göre 2+1 evlerin fiyatları 608 Bin TL ile 770 Bin TL arasında projeye göre değişiklik gösterecek. Konutların ortalama fiyatları ise 689 Bin TL olarak belirlenmiş oldu.

3+1 konutlar için ise 850 Bin TL ile 950 Bin TL arasında fiyat veriliyor. Bu konutların da ortalaması 900 Bin TL olacak. 2+1 evler için ortalama 68.900 TL, 3+1 evler için ise ortalama 90 Bin TL peşin olarak ödeme yapılacak.

YÜZDE 8 KDV AYRINTISI!

Karar Gazetesi yazarlarından Uğur Emek bugünkü yazısında TOKİ sosyal konutlar için pek fazla dillendirilmeyen bir KDV ayrıntısına dikkat çekti. Konut satışlarında anahtar teslimleri yapılırken peşin olarak KDV ödendiğini belirten Uğur Emek, “Sosyal konutların anahtarları teslim edilirken hak sahipleri bir de KDV ödemesi yapacaklar. 1 Nisan 2022 tarihine kadar bu KDV oranı yüzde 1 olarak alınıyordu. Bu tarihten sonra bu oran yüzde 8’e çıkarıldı. Çünkü kamu finansmanı zor durumdaydı. Bu da 2+1 evler için 55.120 TL, 3+1 evler için 72 Bin TL KDV ödemesinin yapılması anlamına geliyor. Üstelik bu KDV’yi yıllara yayamayacaksınız ve 2 yıl sonra anahtar tesliminde peşin olarak ödeyeceksiniz.” dedi.

VATANDAŞA MALİYETİ ARTACAK!

TOKİ sosyal konutlar için satın alma başvurusu yapan ve noter kurasında adı çıkacak olan vatandaşlar 6 ayda bir taksit artışı ile karşı karşıya kalacaklar. 2 yıl içerisinde teslim edilecek konutlar için ise adeta bir peşinat da KDV ödemesi olacak. Bu şekilde sosyal konutların toplam maliyeti artmış olacak. Dar gelirli ailelerin KDV ödemesi konusunda sorun yaşamaları şimdiden kesin gibi görünürken çok sayıda sözleşme iptali gündeme gelebilecek.