Antalya'ya Yeni Metro Hattı Geliyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, raylı sistem çalışmalarının hızlandırıldığını açıkladı.
Antalya'ya Yeni Metro Hattı Geliyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, raylı sistem çalışmalarının hızlandırıldığını açıkladı.

Turizmin başkenti olarak nitelendirilen ve milyonlarca turisti ağırlayan Antalya'ya metro ve tramvay hattı yapılıyor. Hayata geçirilecek metro projesi ile kent 360 derece demir ağlarla örülmüş olacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaptığı açıklamada raylı sistemin, çağdaş toplu ulaşım aracı olduğunu söyleyerek; Antalya'da da bunun güçlenmesi için çalışmalar yapıldığını belirtti.

1. ve 2. Etap Tamamlandı

Yapılan raylı sistemin ilk etabını ilk dönem belediye başkanlığında tamamladığını belirten Menderes Türel, Meydan-EXPO 2016 hattını kapsayan ikinci etabın da bu dönemde tamamlandığını ifade etti.

Menderes Türel, üçüncü etap raylı sistem projesinin, Yüksek Planlama Kurulunda bakanların imzasına açıldığını dile getirdi. Üçüncü etap raylı sistem projesi de bittiğinde, ihalesinin hemen yapılıp görev döneminin sonuna kadar yetiştirmeye çalışılacağını belirtti.

Tamamlanacak olan üçüncü etap raylı sistemin 'cadde tramvayı' olarak projelendirildiğini, ancak bazı bölümlerinin yer altında olacağını belirten Menderes Türel, "Üçüncü etap raylı sistemi için bu senenin sonuna doğru kazma vurmak gibi bir niyetimiz var" dedi.

4. Etap'ta Metro Olacak

Ulaşım master planı çalışmalarıyla dördüncü etabın raylı sistemde metro olması gerektiğinin bilimsel açıklamalarla sunulduğunu belirten Menderes Türel; "Ulaşım master planı çalışmaları kapsamında dördüncü etabın raylı sistemde metro olması gerektiği bize bilimsel çalışmalarla sunuldu. Plan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da kabul edildi ve onaylandı.

Dolayısıyla Antalya'nın bundan sonraki dönemde toplu ulaşımla artık atacağı adım metroyla ilgili olacaktır. Metro hattında güzergah, hatta duraklarıyla birlikte ulaşım master planımız da kesinleşmiş durumda. Konyaaltı'nda büyük limandan başlayan metro hattı, Büyükşehir Belediyesinin olduğu yerde bir 'Y' gibi çatal hale dönüşüyor, bir kolu Kepez istikametine Varsak'a metro olarak devam edecek, bir kolu da buradan Muratpaşa istikametine gerçekleşmektedir. Bir dahaki dönemde Antalya Limanı'ndan gerektiğinde Lara'ya, Kundu'ya kadar ve Kepez'e Varsak'a kadar her noktaya bugünkü raylı sistem ağımızı da destekleyecek şekilde bütünleşmiş bir sistemi Antalya'da hizmete inşallah sunmuş oluruz" açıklamasını yaptı.