Bahar ve Yaz Aylarında Konut Fiyatları Artacak Mı?

Bahar aylarının gelmesi ile inşaat sektöründe bir canlanma yaşanır ve yaz aylarında bu canlanma tavan yapar ve sonbahar ayları ile son meyvelerini verir ve yaz aylarına göre fırsat ayları oluşur.
Bahar ve Yaz Aylarında Konut Fiyatları Artacak Mı?

Bahar aylarının gelmesi ile inşaat sektöründe bir canlanma yaşanır ve yaz aylarında bu canlanma tavan yapar ve sonbahar ayları ile son meyvelerini verir ve yaz aylarına göre fırsat ayları oluşur.

Vatandaşın güvenilir yatırım araçlarından olan Gayrimenkul sektöründeki piyasa durumu herkes tarafından mercek altında tutuluyor. Emlak piyasası; ev sahibi olabilmek, parasını değerlendirmek isteyenler tarafından yakın takip halindedir. Döviz kurundaki artışlar, Enflasyon oranları, siyasi istikrar ve ekonomik hassasiyetler gayrimenkul piyasasında hareketli günlerin habercisi durumundadır.

Bahar ve Yaz Aylarında Konut Fiyatları Artacak Mı?

Konut Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri


Bahar aylarının gelmesi ile inşaat sektöründe bir canlanma yaşanır ve yaz aylarında bu canlanma tavan yapar ve sonbahar ayları ile son meyvelerini verir ve yaz aylarına göre fırsat ayları oluşur. Bu durumun en önemli sebebi ise yaz aylarına doğru evlenmek isteyen çiftlerin sayısının artması, yüksek standartlı konut projelerinin artması, devlet memurlarının atanma işlemleri büyük rol oynamaktadır.

Devlet memurları, asker, polis, öğretmen ve sağlık çalışanlarının oluşturduğu haraketliliği özellikle havaların iyileştiği yaz aylarında gerçekleşmektedir. Bununla beraber büyükşehirlere olan göç, üniversite öğrencilerinin yaz sonunda ev arayışları konut fiyatlarında etkili oluyor.

Turistik Şehirlerde Talep Çok Fazla


Antalya, İzmir, Muğla gibi turizm sektöründen büyük pay alan bu illerimizde mevsimsel durumlara bağlı olarak bölgenin de prestij durumuna da bağlı olarak bahar aylarına doğru yükseliyor. Ayrıca sadece yerli müşteriler değil, yabancı yatırımcılar da turistik bölgelerdeki konut piyasasını etkiliyor. Cennet vatanımızın olanaklarından yararlanmak isteyen yabancı yatırımcılar yasal düzenlemeler ile özellikle son yıllarda emlak fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor.

Ekonomik Göstergeler Nasıl Etkileyecek


Ülkemizin jeopolitik durumundan kaynaklı olarak komşu ülkelerdeki yaşanan savaş hali maalesef ülkemizde de etkili olmaktadır. Siyasi istikrar, ekonomik toparlanma çabaları pozitif etki oluşturuyor olsa da maalesef dolar kurundaki yükselişler, yüksek faiz oranlar ve enflasyon rakamları olumsuz etki etmektedir. Emlak piyasası uzmanları mevcut ekonomik koşullar ve piyasa durumuna bağlı olarak bahar aylarından itibaren konut fiyatlarında yaklaşık %15 bir artış ön görmektedir.

Konut Almak için En İdeal Zaman


Konut satın almak için uzmanlar tarafından en uygun zamanların erken bahar ayları veya yükselen fiyatlar nedeniyle sonbahar ayları sonu gösterilmektedir. Prestijli konut projelerinin bitiş tarihi de konut satın almak için ideal zamanın belirlenmesinde faktör oluyor.