Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinde Sona Yaklaşılıyor

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ı demir yolu ile birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu proje çalışmalarında sona yaklaşılıyor.
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinde Sona Yaklaşılıyor

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ı demir yolu ile birbirine bağlayan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu proje çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

Türkiye'nin asırlık projesi olarak nitelendirilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında çalışmalar sona yaklaşıyor.

Projeyle; Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan demiryolu ile birbirine bağlanıyor. Rayların döşenmesinden sonra demiryolu hattına indirilen lokomotif ve vagonlarla ilk test sürüşleri yapıldı.

Dün gerçekleşen test sürüşüne, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Azerbaycan ve Gürcistan'dan gelen devlet yetkilileri katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uluslararası hatta ilk seferlerin Eylül ayında başlayacağını dile getirdi. Bu yol üzerinden Çin'e kadar gidilebileceğini söyleyen Ahmet Arslan, Türkiye üzerinden ulaşım sağlayacak her trenin ücretlendirileceğini söyleyerek; “Yılda 34-35 milyon ton yük taşıyabileceğiz. Bu rakam her yıl artar. Çin'den kalkan bir yük Londra'ya kadar gidebilecek" açıklamasını yaptı.

Proje kapsamında konuşan Ahmet Arslan, bugün Kars'ta bir tarih yazıldığını ve herkesin tanıklık ettiğini ifade etti ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin önemini vurgulayarak:

“Bugün Kars'ta bir tarih yazılıyor ve sizler bu tarihe tanıklık ediyorsunuz. İçinde bulunduğumuz an itibariyle bunu fark edemeyebiliriz ama bu projenin oluşturacağı dostluklar, kültürel birlikteliğe yapacağı katkılar, Avrupa'ya ve Çin'e kadar coğrafya üzerindeki ticaretten kendi üzerine düşen payı almasıyla buraların kaderi gerçekten değişecektir. İşte onların da başlangıcı bu projeydi. Çok şükür bu proje bitme aşamasına geldi ve bugün de trene bineceğiz. İnşallah çok kısa sürede biz bu projeyi bitirerek, Londra'dan, Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getireceğiz ve bu güzergah üzerindeki dost ülkelerle bu dostluklarımızı arttırmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Demiryolu hattı ile ilgili Ahmet Arslan, başlangıç olarak projede öngörülen, 1 milyon yolcu, 6.5 milyon ton yük taşıması olduğunu ifade etti ve bu yük miktarının 2.5 katına çıkmasını hedeflediklerini vurguladı. Hedefin 20-22 milyon ton yıllık periyotta olduğunu söyledi.