Deprem Gerçeğine Karşı Kentsel Dönüşüm Bir Mecburiyettir

Hızla kentsel dönüşüme girmek, sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz diyen Haseki, bu hususta İstanbul’da ki belediye başkanlarına uyarılar yaptığını ve konuyu meclise taşıyarak yasalaştıracaklarını söyledi.
Deprem Gerçeğine Karşı Kentsel Dönüşüm Bir Mecburiyettir

Hızla kentsel dönüşüme girmek, sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz diyen Haseki, bu hususta İstanbul’da ki belediye başkanlarına uyarılar yaptığını ve konuyu meclise taşıyarak yasalaştıracaklarını söyledi.

Mimmarlar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından Grand Ankara Otel’de düzenlen Ankara Buluşmalarına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüm ve deprem geçeği hakkında şu maddelere değindi:

Özhaseki, öncelikle Türkiye’nin deprem gerçeğine değindi. Bakan, "Allah korusun büyük bir deprem olduğunda biz güven içinde oturabilecek bir durumda değiliz. Hükümetin bir bakanı olarak tedirginlik yaşıyorum." dedi ve depremle ilgili tedbirlerin üzerinde çalışılmaya devam edildiğini belirtti. Hızla kentsel dönüşüme girmek, sağlıklı binalara kavuşmak istiyoruz." diyen Haseki, bu hususta İstanbul’daki belediye başkanlarına uyarılar yaptığını ve konuyu meclise taşıyarak yasalaştıracaklarını söyledi.

Yapmaya çalıştıkları işi "acemi bir terzinin paramparça ettiği bir kumaşı yeniden bir araya getirip, birisinin üstüne elbise giydirebilmek için çaba"lamaya benzeterek yaptıkları işin rant peşinde koşulan ve çelişen menfaatler dünyasında ne kadar zor olduğuna değindi. Bakan, "Ama az çok olayı biliyoruz. Aklımız eriyor. Neler yapmamız gerektiğinin de farkındayız. Bu uğurda da büyük bir mücadeleyi vereceğiz." dedi.“Deprem Bir Gerçek”

"Deprem bir gerçek. Bu ülkenin topraklarının altı iyice hareketli ve o hareketliliğe karşı şu andaki teknolojiyle bir şey yapamıyoruz. Ancak onu anlarız, ona uygun davranırız ve o zaman işi kurtarırız." Diyerek konunun önemine değinen bakan, bu durumun kentsel dönüşümü lüksten ziyade bir mecburiyet, bir zorunluluk haline getirdiğini söyledi.

Depremle mücadele konusunda Japonya örneğini veren bakan, "Biz, deprem olursa üçüncü kattaki adam yukarı mı çıkacak, aşağıya mı inecek? Asansöre mi binecek, merdivenlerden mi inecek? Hala bunları konuşuyoruz. Hepimizi bir korku sarıyor. Japonlar bizden çok mu akıllı?" dedi.

Türkiye’deki deprem istatistik sayılarına değinen bakan yaşadığımız toprakların yüzde 66'sının birinci ve ikinci derecede deprem bölgesi olduğunu ve son 100 yıl içerisinde 3 ve üstü şiddette yüzlerce deprem meydana geldiğini, 6 ve üstü şiddette yıkıcı ve zara veridi deprem sayısının da 56’yı bulduğunu belirtti. Son 100 yılda ayrıca can kaybının 83 bin, tespit edilen mali hasarın ise 100 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.Önlemler Noktasında Herkese Görev Düşüyor

Depremle ilgili herkesin ciddi davranması gerektiğine değinen bakan, "Herkese düşen önce oturduğu ev depremsellik noktasında nedir, ne değildir baktırmak. Herkes fakir fukara veya 3 kuruş mühendislere para veremeyecek durumda değil." Dedi ve depreme dayanıklılık tespiti konusunda en büyük görevin belediyelere düştüğünü belirtti.Şehircilik Şurası ve Şehir 2013 Projeleri

Özhaseki, "Buradan çıkan sonuçları yönetmeliklere ve kanunlara yazıyoruz. Bir kısmını getireceğiz Meclis'e. Önümüzdeki sezonun sonuna doğru çok hızlı vaziyette bu işe girmek istiyoruz." Diyerek geçen sene başlatılan Şehircilik Şurasını hatırlattı ve 99 depreminden önce yapılan pek çok binanın eski yönetmeliği dayanması nedeniyle risk teşkil ettiğini belirtti.

Ayrıca Bakan, "Senelik 500 bin civarında bağımsız birimi, yapıyı değiştirmemiz lazım. 15 sene devam edersek 7,5 milyon civarında bağımsız birimi değiştirmiş oluruz. Bunu yapmaya gücümüz yeter. Malzememiz, teknik ekibimiz var. O zaman bir an önce başlamalıyız. Bu konuda teşvikler vermeliyiz. Belediyeleri biraz tahrik etmeliyiz. O konuda da çalışmalarımız son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde de bunu ortaya koyacağız." Diyerek alınması gereken önlemlerin üzerinde durdu.

"Beş belediyeyle anlaştık. Üniversitelerle çalıştık, 5 belediye bize yer gösterdi. Oralarda uygulamaya başlayacağız. Daha sonra kooperatif kurmak isteyenler eğer düşündüğümüz şekilde bizim verdiğimiz projeleri orada uygulamaya giderlerse onlara da kolaylık sağlayacağız. Arsasını Milli Emlak'tan bedava verdireceğiz. Yani kibrit kutusu gibi 15 katlı binalar yan yana dikip, herkesi orada oturtup geçip giden bir anlayıştan ziyade bizim kendi medeniyet tasavvurumuz içinde düşündüğümüz mahalle konsepti yapılaşmayı sağlayacak gruplara, taahhüt ettiğinde yeri bedava verip, daha sonra da teşvikle devam ettirmeyi düşünüyoruz." diyen bakan şehir 2013 projesi ile kentsel dönüşümle ilgili yapılacaklara da değindi.