Emlak Vergisi İadesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel süreç içerisinde akıllara çok gelmeyen emlak vergisinin 2018 yılı için ilk ödemesi Mart ayı itibari ile başlayacak.Vergi mükellefi olan şahıslar ödemelerini Mayıs ayının sonuna kadar olmak şartıyla 3 taksitle ödeme yapabilecekler.
Emlak Vergisi İadesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel süreç içerisinde akıllara çok gelmeyen emlak vergisinin 2018 yılı için ilk ödemesi Mart ayı itibari ile başlayacak.Vergi mükellefi olan şahıslar ödemelerini Mayıs ayının sonuna kadar olmak şartıyla 3 taksitle ödeme yapabilecekler.

Emlak vergisini tek seferde ödemek isteyen mükellefler bu süreç içerisinde tek seferde ödeme ile bitirebilecekler. Vergiler bağlı olduğu belediyeye ödenmesiyle birlikte,e-belediye sistemi çerçevesinde de ödemeye açık olacak.

Emlak Vergisi İadesi Hakkında Bilinmesi GerekenlerEmlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, 1986 yılında çıkan ,sahibi olunan bina,daire,arsa,arazi vb. taşınmazlar için düzenli bir ödeme süreci olan vergilendirme çeşitidir.Emlak vergisi kendi içerisinde arazi ve bina vergisi olmak üzere ikiye ayrılır.İlk taksitlendirme mart,nisan,mayıs ikinci ve son ödemesi ise kasım ayındadır.Emlak Vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisini ödemekle mükellef olan kişiler, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyelerin emlak ile bölümlerini danışarak ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.Eğer taşınmaz başka bir şehirde bulunuyorsa,belediyelerin PTT havalesine yada belediyelerin banka hesap numaralarına mükellefin sahip olduğu 'emlak vergisi mükellefi' numarası ile ödeme yapması gerekmektedir.Emlak Vergisi zamanında ödenmez ise

Emlak vergisini ödemekle yükümlü olan mükellefler ,geçirdikleri vergi taksiti için 6183 sayılı kanun gereğince belirleyen geçikme cezasını ödemek zorundadır.Bu yüzden kişilerin ödeme konusunda son ödeme tarihlerine dikkate almaları gerekmektedir.Emlak Vergisinden Muaf Olabilecek Kişiler

1319 sayılı Kanun gereğince ,en fazla 200 metre alana sahip tek mesken sahibi kişiler,emekliler,herhangi bir maddi gücü ve durumu olmayanlar,dul yetim,gazi ve şehit yakınları emlak vergisinden muaf olabilmektedirler.Bu durumda olan kişilerin taşınmazın bağlı oldu belediyeye dilekçeyle başvurması gerekmektedir.Emlak Vergisi Geri Alınabilir mi?

Böyle bir hakkı olan kişilerin durumdan haberdar olmadığı süre içersinde yapmış oldukları ödemeler 5 yıla kadar olanını alabilme hakkını doğuruyor.Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişilerin bağlı bulunan belediyeye başvurarak yazacağı dilekçe ile bildirmesi gerekmektedir.Dilekçeye Olumsuz Yanıt Gelirse Ne Yapılmalı?

Bağlı bulunan belediyeye verilen dilekçelere olumsuz yanıt verilmesi ya da 60 gün süre yanıt alınamaması durumunda , belediyeye şikayet yoluyla dilekçe yazılması gerekmektedir.Şikayet yoluyla yazılan dilekçeleye de olumsuz yanıt verilmesi ya da değerlendirilmemesi durumunda vergi mahkemelerine başvurularak dava açılabilir.