Galatasaray Kulübüne Ait Riva Arazisi El Değiştirdi

Galatasaray Kulübü'ne ait Riva arazisinin ihalesini kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı, yapılan imar planı değişikliklerinden dolayı sözleşmeyi imzalamadı.
Galatasaray Kulübüne Ait Riva Arazisi El Değiştirdi

Galatasaray Kulübü'ne ait Riva arazisinin ihalesini kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı, yapılan imar planı değişikliklerinden dolayı sözleşmeyi imzalamadı.

Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen ihale ile Galatasaray Kulübüne ait Riva arazisinin kazananı Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı olmuştu.

Riva Yılmaz İnşaat’a Devredildi

Fema İnşaat Ticaret AŞ & KLV İnş. AŞ. İş Ortaklığının belirlenen sürede sözleşmeyi imzalamaması ile en uygun teklifi sunan Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ’ye ihale devredildi.

Emlak Konut GYO’nun yapmış olduğu açıklamada, 15 Temmuz 2017’de yapılan ihalenin ardından ihalede en yüksek fiyatı veren Fema İnşaat Ticaret AŞ & KLV İnş. AŞ. İş Ortaklığının sözleşmeyi onaylamaması üzerine, en yakın teklifi veren Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ’ye ihale edilmesine karar verildi.

Revizyona Gidilmemiş

Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı'ndan yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile köklü değişikliklere gidildiği vurgulandı. İmar planı üzerinde yapılan önemli değişikliklerden dolayı ihale iş yönünden, emsale esas inşaat alanında çok ciddi azalmaların meydana geldiğini belirtti.

İmar değişikliğinin ardından yapılan açıklamada, “Yaklaşık 50 bin metrekarelik pazarlanabilir alan kaybı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum yazıyla Emlak Konut GYO'ya bildirilmiş ancak buna rağmen ihale şart ve koşullarında revizyona gidilmemiş, aksine iyileştirme talebimiz reddedilerek, mevcut olumsuz koşullara iş ortaklığı tarafından katlanılması gerektiği kanaatiyle sözleşme imzalanması istenmiştir" denildi.

Riva Arazisi ile ilgili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Söz konusu iş, adı geçen iş ortaklığına ihale edilerek şartname gereği sözleşme imzalamak üzere yazı ile şirketimize davet edilmiş ancak sözleşme imzalamak için belirlenen son gün olan 15 Ağustos tarihi mesai bitimine kadar sözleşmeyi imzalamamış olduğundan, ihale şartnamesinin ilgili hükümleri gereği, istekli iş ortaklığına ait geçici teminatın nakde çevrilerek irat kaydedilmesi işlemi başlatılmış olup söz konusu işin ihalede en uygun ikinci teklifi veren Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ’ye ihale edilmesine karar verilmiştir."