İstanbul Anadolu Yakası Amortisman Süreleri

İstanbul Anadolu Yakası'nın bazı ilçelerinde, yatırımcıların gayrimenkul alırken baktıkları kriterler arasında yer alan amortisman süreleri belirtildi.
İstanbul Anadolu Yakası Amortisman Süreleri

İstanbul Anadolu Yakası'nın bazı ilçelerinde, yatırımcıların gayrimenkul alırken baktıkları kriterler arasında yer alan amortisman süreleri belirtildi.

Yatırım için gayrimenkul almayı düşünen yatırımcıların ilk baktığı kriterlerden biri olan amortisman süresi, yatırımın sağladığı kira benzeri gelirlerle kendisini geri ödeme süresi olarak adlandırılıyor.

Amortisman süresi, her türlü kesinti hariç evin fiyatının kaç kira yaptığını gösteren bir hesaplama ifadesi olarak da tanımlanabilir.

Bir evi 200 bin TL’ye alıyor ve 1000 TL’ye kiraya veriyorsanız, amortisman süresi 200 ay, yani 16,5 yıla denk geliyor.
Konutun büyüklüğüne göre farklılık gösteren, İstanbul Anadolu Yakasındaki ilçelerin amortisman süreleri şu şekilde:

Kadıköy’de Amortisman Süreci

Kadıköy’de daireler ortalama 130 metrekareden oluşuyor ve ortalama metrekare fiyatı ise 7 bin 500 TL civarında. İlçedeki evlerin ortalama fiyatı 976 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Kadıköy’de 2+1 dairelerin amortisman süresi 26 yıl, 3+1 dairelerin amortisman süresi 32 yılı buluyor.

Üsküdar’da Amortisman Süresi

Üsküdar’da daireler 124 metrekareden oluşuyor ve ortalama olarak metrekare fiyatları da 6 bin TL. Konutların ortalama fiyatı ise 744 bin TL. Üsküdar genelinde amortisman süresi, 27 yıl iken, 2+1 dairelerin amortisman süresi 24 yıl, 3+1 dairelerin amortisman süresi ise 29 yıla kadar çıkıyor.

Ataşehir’de Amortisman Süresi

Ataşehir’de dairelerin ortalama olarak 114 metrekareden oluşuyor ve metrekare fiyatı da 4 bin 725 TL. Ataşehirde, konutların ortalama fiyatı 536 bin TL civarında. Ataşehir’de 2+1 dairelerin amortisman süresi 22 yıl, 3+1 dairelerin ise 27 yıl.

Beykoz’da Amaortisman Süresi

Beykoz'da dairelerin metrekareleri diğer erlere oranla daha büyük, ortalama olarak 180 metrekareden oluşuyor ve metrekare fiyatı ortalama olarak 6 bin 775 TL. Konutların ortalama fiyatı 1 milyon 218 bin TL’ye çıkıyor. Beykoz’da, 2+1 ve 3+1 dairelerin amortisman süresi ise 26 yıl.

Maltepe’de Amortisman Süresi

İstanbul Anadolu Yakası’nın başka bir ilçesi olan Maltepe, amotisman süresi en düşük olan ilçeler arasında yer alıyor.

Maltepe'de daireler ortalama olarak 116 metrekare ve metrekare fiyatları ise 4 bin 125 TL. Maltepe’de 2+1 dairelerin amortisman süresi ortalama; 21 yıl, 3+1 dairelerin amortisman süresi ise 25 yıl olarak belirleniyor.