İstanbul'da En Çok Ofis Kiralanan Semtler

Dünyanın en büyük ticari gayrimenkul hizmetleri şirketlerinden Cushman & Wakefield'ın hazırladığı rapor ile en çok hangi semtte ofis kiralandığı açıklandı.
İstanbul'da En Çok Ofis Kiralanan Semtler

Dünyanın en büyük ticari gayrimenkul hizmetleri şirketlerinden Cushman & Wakefield'ın hazırladığı rapor ile en çok hangi semtte ofis kiralandığı açıklandı.

Cushman & Wakefield’ın sunduğu rapora göre, yılın ikinci çeyreğinde İstanbul’daki ofislerin yarısından fazlası Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu ve Esenyurt Bölgesi’nde kiralandı.

Cushman & Wakefield dünyanın en büyük ticari gayrimenkul hizmetleri şirketleri arasında yer alıyor.

Geçen senenin aynı dönemine göre; yaklaşık iki kat artışla 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı piyasaya sunuldu. Türkiye’de bir önceki çeyrekteki açılış hacminin 5 kat fazlası ile 424 bin 500 metrekare civarında yeni AVM hizmete geçti.

Cushman & Wakefield tarafından yayınlanan rapor ile, yılın ikinci çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık olarak iki kay artış yaşandı. Yaşanılan bu artış ile birlikte 82 bin 774 metrekare yeni ofis alanı sunuldu. Yeni kiralamalarda gözlenilen artış bir önceki çeyreğe göre yüzde 19,3 oranında, geçen yıla göre de yüzde 72,5 oranında tespiti yapıldı.

Kiralama İşlemlerinin Yarısını Yeni Kiralamalar Oluşturuyor

69 bin 571 metrekare kiralama işlemi gerçekleştirildi. Gerçekleşen bu kiralama işlemlerinin yaklaşık olarak yarısını yeni kiralamalar, diğer yarısını ise sözleşme yenilenmeleri yer alıyor.

Anlaşmalara metrekare bazında bakıldığında yüzde 53’ü Levent, Maslak, Gayrettepe, Zincirlikuyu, Esenyurt Bölgesi’nde, Avrupa yakasında yüzde 5 ve Anadolu yakasında yüzde 42 olarak gözlendi.

Ofislerin Boş Olma Durumu Sabit Kaldı

Ofislerin boş olma durumuna bakıldığında ise yılın birinci çeyreğine göre yüzde 21 oranında sabit kaldığı gözleniyor. Alt pazar boşluk oranı detaylı bir şekilde incelendiğinde Ataşehir, Kozyatağı, Göztepe, İçerenköy ve Kavacık bölgelerindeki boşluk oranlarında, talebin artması nedeni ile yükselme olduğu belirlendi. Levent, Maslak ve Kâğıthane bölgelerinde ise azalma olduğu belirtildi.