Kira Sözleşmesi Yoksa Ne Olur? Ev Sahibi Kiracıyı Hemen Evden Çıkarabilir Mi?

Kira sözleşmesi ev sahiplerini de kiracıları da yasal korumaya almaktadır. Peki kira sözleşmesi yoksa ne olur? Kira sözleşmesi olmazsa ev sahibi kiracıyı hemen evden çıkarabilir mi?
Kira Sözleşmesi Yoksa Ne Olur? Ev Sahibi Kiracıyı Hemen Evden Çıkarabilir Mi?

Kira sözleşmesi ile alakalı olarak bulunan çok sayıda detay oldukça merak ediliyor. Kira sözleşmesi hem ev sahipleri için hem de kiracılar için bir güvencedir. Taraflar bu sözleşmeden doğan haklarını kullanarak mağduriyet yaşama durumuna düşmüyorlar. Ancak kira sözleşmesinin olmaması durumunda neler yaşanabileceği merak ediliyor. Kira sözleşmesi yoksa ne olur? Kira sözleşmesi yoksa ev sahibi kiracıyı hemen evden çıkarma hakkına sahip olur mu?

KİRA SÖZLEŞMESİ YOKSA NE OLUR?

Kira sözleşmesinin olup olmamasından ziyade kira sözleşmesinin niteliklerine bakmak gerekiyor. Yargıtay geçmiş yıllarda vermiş olduğuı emsal bir karar ile kira sözleşmesinin yazılı olma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Kira sözleşmesinin sözlü de yapılabileceği hukuken belirtilmiştir. Bu durumda ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesinin yazılı olarak yapılmasının bazı avantajları olsa da sözlü kira sözleşmesi de hukuki bir belge niteliğinde olabilmektedir.

Kira sözleşmesinin sözlü olarak yapılması hukuken mümkün olsa da bazı sakıncaları vardır. Kötü niyetli ev sahipleri kiracının evi işgal ettiğini iddia ederek dava açma yoluna başvurabilir. Bu süreçte kiracının evde kiracı olduğunu bir şekilde ispatlaması gerekir. İspatlayamaması durumunda ise evi boşaltması ve ek cezalarla karşılaşması mümkündür. Peki sözlü kira sözleşmesi nasıl ispatlanır?

Sözlü kira sözleşmesini ispat etmenin en kolay yolu yapılan kira ödemeleridir. Eğer kira ödemesi ev sahibine banka üzerinden yapılıyorsa sözlü kira sözleşmesi zahmetsiz bir şekilde ispat edilir. Ancak bankadan değil de elden kira ödemesi yapılıyorsa kiracılar ev sahiplerinden kira ödemesinin yapıldığına dair yazılı bir kağıt almalıdırlar. Bu da sözlü kira sözleşmesinin ispatı olur. Son olarak ise şahitler ile sözlü kira sözleşmesinin ispatı yapılabilir. Tüm bu yollarla kira sözleşmesinin sözlü kurulduğu ispat edilemiyorsa kiracı tamamen ev sahibinin inisiyatifine kalmaktadır ve hemen evden çıkarılabilirler.

Emlak365.com