Konut Alırken Yapılması Gereken Sigortalar

Ev alırken yaptırmanız gereken zorunlu sigortalar. Zorunlu Deprem Sigortası, konutlar için en önemli sigortalardan bir tanesidir. Zorunlu Deprem Sigortası Şart Ev satın alırken, zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekir. Yeni yapılmış bir ev almayı düşünüyorsanız zorunlu deprem sigortasını yaptırmak zorundasınız. Zorunlu deprem sigortasının dışında konut sigortası da yaptırabilirsiniz. Konut sigortası yaptırarak ev ve içindeki eşyaların yanı sıra, evin içinde yaşayanlar ve sorumlulukla
Konut Alırken Yapılması Gereken Sigortalar

Ev alırken yaptırmanız gereken zorunlu sigortalar

Zorunlu Deprem Sigortası, konutlar için en önemli sigortalardan bir tanesidir.

Zorunlu Deprem Sigortası Şart

Ev satın alırken, zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekir. Yeni yapılmış bir ev almayı düşünüyorsanız zorunlu deprem sigortasını yaptırmak zorundasınız.

Zorunlu deprem sigortasının dışında konut sigortası da yaptırabilirsiniz.

Konut sigortası yaptırarak ev ve içindeki eşyaların yanı sıra, evin içinde yaşayanlar ve sorumluluklarını da güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortası, ev ve eşyalarınızı teminat altına alır.

Ülkemizin dünyadaki en hareketli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunuyor olması ve nüfusumuzun çok büyük bir kısmının depreme açık bölgelerde ve korunmasız binalarda yaşıyor olması gerçekleri üzerinden hareket ettiğimizde deprem sigortasının önemi de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Deprem sigortası, sahip olduğunuz meskenler ve konut kredisi kullanarak almayı planladığınız meskenler için devlet tarafından yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Deprem sigortası, evinizin zarar görmesi, ev içindeki taşınabilir malların veya taşınamaz malların zarar görmesi, hırsızlık çalıntı, kaybolma, yangın gibi durumları kapsamamaktadır.

Ayrıca Ağustos 2012 ile yürürlüğe giren yeni Afet Sigortaları Kanunu gereğince DASK poliçesi olmayan kişiler artık evlerine elektrik ve su bağlatamamaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası, her türlü doğal afetten kaynaklanan maddi zararların karşılanmasına teminat vermektedir.

Evdeki Eşyaları Koruma Altına Almak İsteyenler Konut Sigortası Yaptırabilir

Evinizdeki eşyaları da güvence altına almak isterseniz konut sigortası da yaptırabilirsiniz. Konut sigortası isteğe bağlı olarak, evinizde taşınabilir veya taşınamaz eşyalarınızı güvence altına almak için yaptırabilirsiniz. Fakat ev alırken deprem sigortası yaptırmak zorundasınız. Diğer sigortaların herhangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Eğer evinizi nakit aldıysanız deprem sigortası dışında yaptırmanız gereken herhangi bir sigorta yaptırma zorunluluğunuz bulunmuyor. Konut kredisi alımında da konut sigortasının yapılabilmesi için deprem sigortasının yapılması şartı aranıyor.

Kredi çekerek ev alacaksanız, banka da alacağınız evi ipotek ediyorsa size tüm sigortaları yapmak ister. Bankalar kendilerini güvence altına almak ister, bundan kaynaklı da bankanın en önemli güvencesi sigortadır.

Banka kredi aşamasında; Hayat Sigortası, Yangın Sigortası, Deprem Sigortası, Hırsızlık Sigortası gibi tüm sigortaları güvence için yaptırmanızı ister. Fakat sizin deprem sigortası dışında hiçbirini yaptırmak zorunda değilsiniz.